Відсутність у Сирії створює Росії величезні проблеми: аспекти висвітлив Ягун

Віктор Ягун. Фото: espreso.tv

Втрата Сирії для Росії критична через багато чинників. Підтримка режиму Асадів ще з радянських часів була лише одним із них. Адже Сирія є ключовою країною на Близькому Сході, де переплітаються інтереси багатьох гравців: Туреччини, Ізраїлю, Ірану та інших. Своєю чергою для майбутнього Сирії було б краще, якби Росія справді пішла з регіону. Про це сьогодні, 15 грудня, в ефірі FREEДОМ сказав генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ у 2014-2015 роках, директор Агентства реформування сектору безпеки Віктор Ягун.

“Але головне, що це регіон, через який зараз можуть бути перекинуті близькосхідна нафта та газ до Європи. Контроль [режиму Башара Асада] за частиною території Сирії не дозволяв створити нормальні умови для цього нафтогазопроводу до Середземного моря”, — коментує він.

Крім того, Сирія забезпечувала Росії можливість присутності у Середземному морі, а отже — у глобальному світі, пояснює гість ефіру.

“Для чого взагалі потрібний Чорноморський флот Росії? Для того, щоб мати базу в Середземному морі та вихід як в Атлантику, так і в південні моря, переважно — в Індійський океан, щоб таким чином показати свою присутність у глобальному світі. І не забуватимемо про Африку, тому що Сирія була ключовою точкою перекидання як сил військових, так і економічних до Африки”, — зазначив Ягун.

Він також нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення в Україну для Росії Сирія стала важливим хабом з “відмивання” та перепродажу краденого українського зерна.

“Там багато ще факторів, але головне, що відсутність росіян у Сирії створює їм величезні проблеми і з логістики, і щодо розв’язання багатьох глобальних проблем”, — говорить гість ефіру.

Водночас він наголосив, що присутність Росії у будь-якому регіоні світу призводить до дестабілізації цього регіону. Для майбутнього Сирії було б краще, якби Росія пішла.

“За російською армією йдуть російські спецслужби, які намагаються впливати на ті чи інші групи, етнічні та релігійні. Я знаю, що частина християнських храмів та приміщення Сирійського патріархату, наприклад, охоронялися спецслужбами, тобто спецпідрозділами російської армії. Це все бачили, усі знають. І зараз триває активна [російська] робота з алавітами. Це близько 10% населення країни, яке здебільшого живе там, де розташовані ці [російські] бази, населення, яке було близьке до Асада, він із цього середовища вийшов. Це говорить про те, що Росія, грубо кажучи, намагатиметься влізти у всі ці політичні розклади і не дасть можливості нормального функціонування в майбутньому цієї держави. Якщо це не зрозуміють ті, хто зараз при владі, хто взяв владу в Сирії, вони потім дуже пошкодують. Ще раз кажу: будь-яка присутність Росії у будь-якому регіоні — це фактор нестабільності”, — наголосив Віктор Ягун.

Читайте також: РФ евакуює військових і техніку з Сирії, проте веде перемовини про збереження контингенту: що відомо (ВІДЕО)

Нагадаємо, після падіння режиму Башара Асада Росія прагне зберегти контроль над своїми військовими базами в Сирії, повідомили в Міністерстві оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки. 

Читайте такожРосії навряд чи вдасться зберегти військові бази в Сирії — аргументи представника Центру близькосхідних досліджень

Прямий ефір