У російських військових буде ще більше безсонних ночей: експерти розповіли про переваги українських дронів-ракет

Дрон-ракета "Пекло". Фото: t.me/herman_smetanin_msp

Україна продовжує розробляти нові види озброєнь. Розвиваються не тільки програми дронів, а й ракет. Україна зараз випробовує чотири види ракет. Варто відзначити ще один вид зброї, який допоможе Силам оборони, — дрони-ракети.

“Паляниця”, “Пекло” та “Рута”

Завдяки українським ученим ЗСУ користуються новими розробками. Як зазначив президент України Володимир Зеленський під час нагородження науковців 10 грудня, на полі бою важливим є все, зокрема інтелект. Наприклад, сучасні технології за правильного використання допоможуть перевершити супротивника, у якого більше ресурсів.

“Ракета “Паляниця” вийшла в серійне виробництво. Перші бойові застосування успішно пройшла ракета-дрон “Пекло”. Днями ми передали нашим Силам оборони першу партію. Тривають успішні випробування нової ракети “Рута”. Далекобійний “Нептун” скоро стане жахливою реальністю для окупантів. Це стосується і наших дронів. Розвідник “Гор”, нічні бомбери “Вампір” і Heavy Shot, FPV-дрони “Колібрі” і “Камік”, FPV-літаки Darts, далекобійні наші можливості — дрони, такі як “Лютий”, Fire Point-1, інші ваші розробки, інші наші українські досягнення. Усе це — українське виробництво. Усе це вже активно використовується. І на фронті, і у ворожому тилу теж. Те, що дає Україні силу. Те, що дає нам, українцям, захист. Те, що принесе нам, я впевнений, справедливий мир”, — сказав президент.

Влітку українські військові вперше вдарили по армії РФ новою зброєю — ракетою-дроном “Паляниця”. Експерти зазначають, що на дрон-ракету можна встановлювати касетний диспенсер для того, щоб засоби протиповітряної оборони РФ не могли моніторити “Паляницю” по всьому маршруту. На відміну від більш поширених гвинтових дронів “Паляниця” має турбореактивний двигун. У неї — класична аеродинамічна форма з кермами у хвостовій частині та крилами попереду.

Ракета-дрон “Паляниця”. Ілюстрація: United 24

До зими в Україні пройшли успішні випробування нового дрона-ракети “Рута”. Головна його перевага — високошвидкісний політ у межах 500-800 км/год. Дальність польоту — 300 км. Ракета-дрон може проводити ударні та розвідувальні завдання з можливістю повертатися і сідати на парашуті.

Ракета “Рута”. Ілюстрація: destinus.com

Ще один дрон-ракета, про який стало відомо цієї осені — “Пекло”. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін повідомив, що дрон-ракету створив український виробник “з нуля” протягом року.

“Пекло” не тільки виробляється серійно, а й постійно вдосконалюється. Постійно ведуться роботи з підвищення рівня захищеності виробу від впливу РЕБ, поліпшення експлуатаційних характеристик і точності ураження”, — зазначив міністр.

За його словами, “розробляються нові види бойової частини для розширення списку можливих об’єктів ураження”.

Дрони-ракети “Пекло”. Фото: mspu.gov.ua

Маса бойової частини, радіус і кількість виготовлених одиниць дронів-ракет засекречені. Адже Україна продовжує оборонятися від Росії, а в стадії війни ділитися подібними подробицями неприпустимо.

Дрони-ракети в оцінках експертів

Куди можуть дістати дрони-ракети українського виробництва? Що необхідно для їх серійного випуску? Як багато в них імпортних деталей? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Валерій Боровик, голова правління Альянсу “Нова енергія України”;
  • Валерій Яковенко, керівник групи компаній DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
  • Кирило Сазонов, військовослужбовець ЗСУ, журналіст, політолог.

ВАЛЕРІЙ БОРОВИК: Україна ризикує, поки закуповує деталі для озброєння в інших країн

— Отримання деталей для складання ракет, які не виробляються в Україні, — у зоні ризику.

Великою проблемою може стати заборона регуляторних органів Китаю або іншої країни на постачання потрібних деталей у зони конфліктів, а конкретно — в Україну. Це вже відбувалося у випадку з дронами. І, найімовірніше, такі обмеження посилюватимуться, особливо у відповідь на санкції, які США накладають на китайських виробників.

Китай вважатиме Україну такою, що перебуває під впливом Сполучених Штатів, і спеціально обмежуватиме дозволи на постачання складників для українських ракет.

Менш ризикованим, але все одно проблемним, може стати обмежений обсяг виробництва складників у інших партнерів, таких як країни Європи, США, Канада, Південна Корея і Тайвань.

Південна Корея і Тайвань можуть вийти на перші місця з постачання різної комплектації для оборонної промисловості України. Але тут ми не можемо розраховувати просто зараз на постачання такої кількості, як нам необхідно.

Природно, що потрібно розвивати своє виробництво, але не все ти зможеш розвивати. Наприклад, дороге виробництво контролерів і мікросхем потребує серйозних інвестицій, які давно вже були вкладені різними компаніями в азійський регіон.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Дрон-ракета — економічно вигідна розробка

— Україна прекрасно працює з дронами по цілях, які знаходяться на відстанях 1 800 км або менше, або більше. Але в будь-якому разі Україна вже демонструє можливості вражати цілі на дистанціях 1 000+ кілометрів. І коли ми говоримо про використання такого обладнання, то найчастіше ми бачимо навіть за тими інформаційними уривками, які надходять з РФ, що це досить повільні дрони, які впевнено проходять усі рубежі оборони ворога і вражають ті чи інші цілі.

Але при цьому вони є безперечно вразливими цілями, коли ми говоримо про засоби протиповітряної оборони противника, особливо коли він дислокує якісь зі своїх підрозділів із фронтової території для захисту тилових об’єктів, які зараз є незахищеними.

Використання дронів такої конфігурації економічно більш ефективне, тому що такий дрон коштує дешевше, ніж ракета, але при цьому може нести не меншу руйнівну потужність. А найголовніше — це можливість використовувати таке обладнання в комбінації з більш повільними дронами зі збільшеним боєзарядом. І такого типу повітряні цілі, які прориватимуть лінії оборони противника коштом своєї швидкості.

Навіть якщо зараз тимчасово якийсь із цих елементів обладнання закуповується за кордоном, ми впевнені, що локалізація буде стовідсоткова, і ті компоненти, які навіть зараз якщо й імпортуються, вони будуть заміщені безпосередньо українськими варіаціями. Тобто коли ми перед собою бачимо таке обладнання, воно на 100% орієнтоване на те, щоб створюватися повністю в Україні.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: У радіусі ураження “Пекла” — не тільки Москва, а й низка військових аеродромів РФ

— Дрон-ракета — це зброя, що поєднує властивості як безпілотного літального апарату, так і, відповідно, ракети. Вона здатна здійснювати автономний політ, вражати цілі на великій відстані і нести боєзаряд. У нашому випадку “Пекло” може вражати цілі на відстані близько 700 км. Бойова частина, за оцінкою фахівців, близько 50 кг.

Дрон-ракета відрізняється від традиційних ракет своєю здатністю змінювати курс, обходити перешкоди і діяти в умовах протидії системи радіоелектронної боротьби. Розробка таких систем зумовлена необхідністю точного ураження цілей, мінімізації безпосередніх ризиків для військових і зниженням вартості порівняно з традиційними засобами.

Собівартість виробництва “Пекла” близько одного мільйона доларів. Зброя має малогабаритний турбореактивний двигун. Крила та інші деталі ракети-дрона свідчать про те, що її було створено за аеродинамічною схемою з інерційною системою навігації, що дає змогу максимально уникати засобів радіоелектронної боротьби противника і, відповідно, можливості знищення системами протиповітряної оборони.

У радіусі ураження знаходиться не тільки столиця держави-агресора, а й близько 20 аеродромів тактичної авіації ПКС Російської Федерації. Причому в зоні ураження такі ключові аеродроми, як “Міллерово”, “Саваслейка” і “Енгельс”. Аеродроми “Енгельс” і “Саваслейка” — це місця базування стратегічних бомбардувальників Російської Федерації, які вона використовує для терору, насамперед проти мирного населення українських міст.

Є ще вельми цікава деталь: на верхній частині фюзеляжу ракети-дрона конструкції кріплення свідчать про те, що вона, можливо, може запускатися не з землі, а з повітряних носіїв, тобто винищувачів. Це підвищує її тактико-технічні характеристики та можливості ураження цілей у глибинних районах Російської Федерації.

Тепер ми маємо можливість бити по території Російської Федерації з дальністю ураження цілей, яка вдвічі перевищує американські ATACMS.

Тому це абсолютно нове слово в можливостях Сил оборони України в ударах по військових об’єктах на території Російської Федерації. Росія фактично позбавляється такого поняття як монополія на удари по центрах прийняття рішень.

КИРИЛ САЗОНОВ: Важливо, що Україні не потрібно питати дозволу для ударів ракетами-дронамі по РФ

— Я поки що не бачив ракет “Пекло”, але припускаю, що їхня бойова частина кілограм 30 точно буде. Це дуже серйозно, тим паче швидкість ракети, це не дрон, це ракета, її бойова частина дадуть змогу справді розносити на друзки склади, логістику, місця дислокації ЗС РФ і бойову техніку росіян, якщо її будуть накопичувати десь. Це чудово.

Буквально днями ми їх почнемо використовувати. Нам не знадобиться ні дозволу союзників, ні схвалення партнерів. Будемо використовувати зброю так, як вважаємо за потрібне, і там, де вважаємо за потрібне. Зокрема, по військових цілях на території Росії.

Це дуже важливо, тому що ті ж КАБи, їх не зіб’єш, це залізна болванка, яка летить з неба на відстань до 40 кілометрів, а зараз і до 70 кілометрів. Збити КАБ практично неможливо. А рознести склад із КАБами — це чудово.

Збити пакету, яку запускають російські літаки по території України, важко. Наша ППО до тих літаків не дотягується. А завдати удару по авіабазі — прекрасний варіант. І більше ніхто нікуди не летить. Саме така зброя нам би дуже не завадила на початку 2022 року. На жаль, її тоді не було. Дозволу від союзників на далекобійні удари теж не було. Але тепер цю проблему знято. Головне, щоб таких знарядь було більше.

Читайте також: Маємо лінійку продукції, яка закриває різні сегменти за дальністю та розміром бойової частини, — Дикий про українські крилаті ракети

Прямий ефір