Загальна кількість жертв російської агресії проти України перевищила мільйон осіб. Щотижневі втрати з обох сторін перевищують 10 тисяч осіб. Але Україна — не кінцева мета Путіна. Усі дії Росії вказують, що вона готується до конфронтації з Альянсом. Тому країни НАТО мають витрачати на оборону набагато більше, ніж узгоджені 2% від ВВП. Про це сьогодні, 12 грудня, виступаючи в центрі Carnegie Europe в Брюсселі, заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте, повідомляє спеціальний кореспондент FREEДOM в Європі.
“Я буду відвертим, ситуація з безпекою виглядає не дуже добре. Вона, безсумнівно, найгірша за все моє життя, і я підозрюю, що і за ваше теж. З Брюсселя до України можна доїхати за один день. За один день. Ось як близько падають російські бомби. Ось як близько пролітають іранські безпілотники. І ненабагато далі борються північнокорейські солдати. Щодня ця війна приносить дедалі більше руйнувань і смертей. Щотижня в Україні гине або отримує поранення понад 10 000 людей з усіх боків. Понад 1 млн жертв з лютого 2022 року. Путін намагається стерти Україну з карти світу. Він намагається докорінно змінити архітектуру безпеки, яка десятиліттями гарантувала безпеку Європи, і він намагається розчавити нашу свободу і спосіб життя”, — заявив Рютте.
На його думку, всі дії Росії вказують, що вона готується до конфронтації з Альянсом. Рютте зазначив, що НАТО не перебуває у стані війни, але цей стан не можна назвати й станом миру.
“Економіка Росії перебуває у воєнному стані. У 2025 році загальні військові витрати становитимуть 7-8% ВВП, якщо не більше. Це третина державного бюджету Росії й найвищий рівень з часів холодної війни. Оборонна промисловість Росії виробляє величезну кількість танків, бронетехніки та боєприпасів. Те, чого Росії не вистачає в якості, вона компенсує кількістю за допомогою Китаю, Ірану та Північної Кореї. Усе це вказує на один чіткий напрямок: Росія готується до довгострокової конфронтації з Україною і з нами”, — наголосив генсек НАТО.
За його словами, на плани Росії вказують її агресивні дії на території Альянсу — це кібератаки по обидва боки Атлантики, замахи на британській і німецькій територіях, вибухи на складах боєприпасів у Чехії, використання як зброї мігрантів, що нелегально перетинають кордон із Польщею, Латвією, Литвою та Фінляндією та інше. Рютте вважає, що в такій ситуації країни Альянсу повинні витрачати на оборону набагато більше, ніж узгоджені два відсотки від ВВП.
“Я можу сказати вам, що нам знадобиться набагато більше, ніж 2%. Я знаю, що витрачати більше на оборону означає витрачати менше на інші пріоритети, але це лише трохи менше. У середньому європейські країни легко витрачають до 1/4 свого національного доходу на пенсії, охорону здоров’я та системи соціального забезпечення. Нам потрібна невелика частина цих грошей, щоб зробити нашу оборону набагато сильнішою та зберегти наш спосіб життя”, — вважає Рютте.
Глава НАТО закликав політиків працювати з населенням своїх країн, щоб пояснити необхідність непопулярних рішень щодо збільшення витрат на оборону. Він навів як приклад Україну і те, наскільки більш дорогою може виявитися війна, якщо вчасно не запобігти.
“Україна, як ми говоримо, виділяє майже 1/4 свого ВВП на оборону наступного року. Це більш ніж у 10 разів, ніж витрачають європейські союзники по НАТО, і жорстке нагадування про те, що свобода не дається безплатно. Якщо ми не витратимо більше разом зараз, щоб запобігти війні, ми заплатимо набагато, набагато, набагато більшу ціну пізніше, щоб боротися з нею зараз. Не мільярди, а трильйони євро. Це якщо ми вийдемо переможцями, якщо ми переможемо”, — резюмував Марк Рютте.
Читайте також: Ми хочемо, щоб Україна була в позиції сили на момент переговорів, — генсек НАТО