Росія втрачає здатність одночасно забезпечувати ефективну роботу військово-промислового комплексу та економічну стабільність. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.
“Раніше була зрозуміла конструкція: є бюджетні гроші, їх треба на щось витратити, щоб президент був задоволений. Тепер незрозуміло, на що витрачати. Чи то треба витрачати гроші на те, щоб доплатити мобілізованим, які підпишуть контракт на війну, чи то ремонтувати центральну площу, чи то що ще робити, що зараз президент хоче. З’являється дуже велика розгубленість у чиновника, він не знає, що робити”, — сказав він.
За словами Ліпсіця, оскільки ніхто не знає, що робити, настає колапс в економіці.
“Ніхто нічого не робить про всяк випадок. На всьому цьому тлі ще розігрується інфляція. Виникає нестача робочих рук”, — зазначив економіст.
Він повідомив, що за останніми оцінками, в Росії є нестача приблизно 1,5 млн кваліфікованих працівників.
“Людей низькокваліфікованих можна з Африки привезти, з Центральної Азії, якщо приїдуть, а кваліфікованих взяти немає звідки. А працювати хтось повинен, хтось технічні служби повинен вести, атомні електростанції обслужити, гідроелектростанції обслужити, а людей немає. Людей послали воювати, людей послали вмирати, люди виїхали з країни, втекли, міграція досить велика. У підсумку виникає величезна країна з дуже складною інфраструктурою, яку незрозуміло як обслуговувати, як її підтримувати, як ремонтувати. Людей не вистачає, особливо кваліфікованих людей. Починається велика кількість аварій. І це створює ситуацію такої нервозності та нестабільності економіки. Що з цим зробити? Керівники держави російської просто не знають”, — сказав Ліпсіц.
Він констатував, що у РФ зірвано грандіозні плани з будівництва літаків, плани із заміни імпортного програмного оснащення російським, плани з виробництва скрапленого газу.
“Номінуються якісь чудові плани, президент їх озвучує, вони не виконуються, їх бадьоро коригують. Остання була історія — Путін наказав збільшити експорт сільгосппродукції, а зараз реально пішла картина зворотного скорочення експорту. Тобто ситуація прямо протилежна тому, що вимагає президент. Але тому що президент вимагає того, що економіка зробити не може”, — пояснив економіст.
Ліпсіц наголосив, що Росія — країна, в якій політика домінує над економікою, а добробут людей владу не хвилює.
“Росія зараз потрапила в таку ситуацію, яку називають піке. Знаєте, в авіації ситуація, коли літак падає й зупинити його майже неможливо. Ось Росія в цій ситуації. Вивести її з цього піке неможливо, тому що навіть якщо припиниться активна фаза бойових дій, перестануть бути актуальними бої, то все одно величезна військова промисловість вимагатиме, щоб її годували далі”, — сказав він.
За інформацією Ліпсіця, приблизно 26-28 млн росіян отримують вигоду від війни, яку Кремль розв’язав проти України.
“Вони ж зацікавлені в продовженні війни. Вони отримують доходи. І вони зовсім не будуть хотіти, щоб було мирно. Вони зовсім не хочуть припинення гонки озброєнь. І значить, навіть припиниться активна фаза боїв, все одно Росія буде витрачати купу грошей, поки не розориться повністю. Ось це така неприємна для росіян перспектива, але вона ось абсолютно реальна”, — прогнозує економіст.
Читайте також: Путін бреше громадянам РФ про стабільність і зростання російської економіки — подробиці (ВІДЕО)
Раніше глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що Росія на війну проти України з лютого 2022 року витратила понад 200 млрд доларів.