Іран і Росія не допомогли Асаду: причини озвучив Мигдаль

Сирійці зустрічають в Дамаску повстанців. Фото: ap.org

В Ірані спостерігається криза впевненості в собі та перегляду цінностей. Падіння режиму Башара Асада в Сирії є більшою катастрофою саме для Ірану, а не для Росії. Про це сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт з питань безпеки, колишній офіцер Міжнародного департаменту поліції Ізраїлю Сергій Мигдаль.

За його словами, Іран намагається зараз показати, що йому не дуже-то й хотілося рятувати Асада, і з ситуації, що склалася, Тегеран намагається вичавити максимум для себе.

“Це, загалом-то, цілком розумна політика. Просто ми всі бачили, що відбувалося два тижні тому, не кажучи, що було останні десятки років. І ми знаємо, що на самому початку і Росія, і Іран, і “Хезболла” — три основні стовпи, на яких стояв прогнилий режим Асада, намагалися дуже інтенсивно його врятувати. Росія бомбила обмеженими авіаційними засобами, які є у неї на базі, повстанців, що просуваються вперед, і їхні логістичні центри. “Хезболла” відправила пішим ходом, тому що всі мости дорогою до Сирії були підірвані, близько 2 тис. бойовиків через перехід поблизу Ель-Кусейра. Іран намагався висунути своїх шиїтських проіранських бойовиків із західного Іраку і відправити кілька літаків зі зброєю і боєприпасами, але вони не змогли долетіти до Хмейміма — ізраїльські винищувачі розвернули їх над центральною Сирією. І з’ясувалося дуже швидко, що просто у них немає фізичної можливості допомогти”, — розповів Мигдаль.

Він зауважив, що сирійська армія розвалюється, а Росія та Іран не володіють стратегічними можливостями перекинути до Сирії ані авіацію, ані сухопутні війська, ані якусь серйозну кількість озброєнь у короткий термін.

“І тоді вони швидко зрозуміли, що вже нема чого підтримувати Асада, а потрібно якнайшвидше евакуюватися і рятувати те, що є. І тому ми бачили буквально за два дні до падіння режиму переговори в Досі за посередництва, як водиться, катарського міністра закордонних справ, де все виглядало дуже гарно і пристойно. Там закликали до політичного вирішення припинення вогню. Насправді головна тема була, що Іран і Росія через Катар домовилися, що вони зможуть порівняно спокійно вивести свої сили. Тобто з погляду Ірану, це насамперед їхні дипломати, члени їхніх сімей, радники Корпусу вартових ісламської революції”, — пояснив експерт.

Мигдаль констатував, що Іран і Росія не допомогли Асаду, тому що не могли цього зробити.

Читайте також: Сирійці пам’ятають, хто їх бомбив, але можуть дати можливість Росії безпечно вивести військовий контингент, — Ягун

Прямий ефір