У Росії в Сирії були свої геостратегічні інтереси. У Сирії з 2017 року розміщувалися дві найбільші військові бази РФ плюс допоміжні позиції, загальна чисельність російського контингенту 2024 року становила 7,5 тис. осіб. І попри це, режим сирійського диктатора Башара Асада впав усього лише за 12 днів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Ігор Рейтерович.
“Путін узагалі втрутився [2015 року] в громадянську війну в Сирії на боці Асада, оскільки вважав, що Росія — це такий великий гравець, який обов’язково повинен мати своїх сателітів. І йому на якийсь період дійсно вдалося втримати режим Асада. І в Сирії розміщувалися дві найбільші російські військові бази, майбутнє яких після повалення режиму Асада невідоме (2017 року Москва і Дамаск підписали угоду про використання баз у Тартусі та Хмеймімі терміном на 49 років — до 2066 року, — ред.)”, — сказав Рейтерович.
Сирійським повстанцям вдалося зайняти більшу частину території країни і повалити режим Башара Асада всього лише за 12 днів, і жодні російські сили їх не зупинили. Навпаки, Росія почала в спішному порядку евакуювати свої бази.
“І Росія, по суті, палець об палець не вдарила, щоб захистити свого союзника Асада в Сирії. Тобто всі надії на Путіна, всі його обіцянки, вся його підтримка — не варті зовсім нічого. І інші країни, які зараз допомагають Росії у війні проти України (насамперед це Іран, меншою мірою, напевно, Північна Корея), мають звернути на це увагу. Вони мають зрозуміти: скільки б ти не довіряв Путіну, скільки б не розраховував на його допомогу, тебе кинуть у будь-який момент. Це, безумовно, дуже серйозний удар по амбіціях Росії”, — наголосив політолог.
І відмова Росії захистити режим Асада свідчить про те, що у Кремля вже немає можливості воювати на кілька фронтів, оскільки всі російські сили кинуті на війну проти України.
“Що показала історія Сирії? Що у Росії, у найбільшої держави у світі, з досить великим населенням, у неї просто не вистачає сил на два фронти. Причому особливого фронту в Сирії останніми роками не було, там було все більш-менш спокійно. Але ресурсів у Росії не вистачає”, — констатував Рейтерович.
Але, якщо у Путіна з’являться можливості (наприклад, надалі коштом частини військ, які зараз задіяні в Україні), то він буде створювати проблеми де завгодно.
“Він буде влазити в якісь південноамериканські справи, наприклад, у Венесуелу, і створювати проблемні точки недалеко від кордонів США. Він туди не вліз тільки тому, що раніше вліз в Україну. Він буде влазити в країни Європи, які не є членами Євросоюзу, — наприклад, у Сербію, граючи на її конфлікті з Косовом. Тому жодним чином не можна давати Путіну можливість перемогти в Україні. Його треба покарати, і таким чином поставити його на місце, щоб у нього геть відпало бажання займатися чимось іншим, окрім як якимись внутрішніми справами Російської Федерації”, — акцентував експерт.
І падіння режиму Асада в Сирії вкотре показує світові, що Росію та її союзників можна перемогти.
“І світ якоюсь мірою це усвідомлює. Різні революційні події, які відбувалися в Лівії, в Єгипті, в Іраку, зараз у Сирії, показують, що диктаторські режими руйнуються. Навіть попри нібито величезну підтримку диктатора народом, яку офіційно показували ці країни. Щоб далеко не ходити: як закінчив [іракський диктатор] Саддам Хусейн? 2021 року в Асада було 95,1% підтримки на президентських виборах. Ну, і як йому це допомогло? Усі ці відсотки підтримки можуть дуже швидко розсипатися“, — констатував Рейтерович.
Він упевнений, що і в Росії відбудеться падіння диктаторського режиму Путіна. Але Захід досі цього побоюється.
“Тому що в них присутній ірраціональний страх, що Росія ніби ядерна держава, а ядерні держави не можуть розпадатися або в них не можуть відбуватися якісь революційні процеси. Ніби інша логіка існування цих держав. Слухайте, Радянський Союз був найбільшою ядерною державою, але це не завадило йому розпастися дуже швидко і навіть відносно безкровно. Розпад СРСР ні в яке порівняння не йде з розпадом колишньої [неядерної] Югославії. Але саме розуміння у країн Заходу є, і це розуміння тільки посилюється. І якраз Україна своїми діями показує, що не треба боятися таких держав як Росія, а можна робити все для того, щоб вони припинили існувати в диктаторському форматі, як вони існують зараз”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Тліючий вогонь громадянської війни і сумний сигнал Путіну: що говорять експерти про ситуацію в Сирії
Нагадаємо, з 27 листопада в Сирії опозиційні збройні сили розпочали наступ з півночі країни, рухаючись до столиці — Дамаска. Повстанці увійшли в Дамаск 8 грудня і проголосили падіння режиму президента-диктатора Башара Асада. 10 грудня в країні було введено тимчасовий уряд. Сам Асад із сім’єю втік до Москви
Сім’я Асадів правила Сирією з 1971 року, коли президентом став Хафез Асад, а 2000 року до влади прийшов його син — Башар Асад.
Читайте також: Сирія після Асада: які ризики і можливості для країни бачить світ (ВІДЕО)