Україна готує зустріч контактної групи країн-партнерів для вироблення спільної позиції щодо завершення війни. Про те, які рішення вона може ухвалити, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Ігор Рейтерович.
Перш за все, це рішення, пов’язані з наданням Україні військової допомоги.
“Це питання для нас дуже важливе. Ми бачимо і ситуацію на фронті, і спроби Росії з останніх сил захопити ще пару десятків кілометрів української землі, а також продовжувати наносити терористичні удари по цивільній інфраструктурі України. І в цьому контексті робота контактної групи має посилити нашу підтримку”, — сказав Рейтерович.
По-друге, ця група буде розробляти варіанти завершення війни.
“Група може стати переговорним майданчиком для розуміння, спільного розуміння, як ця війна може бути закінчена, або щонайменше припинена у форматі якогось перемир’я. Тут вкрай важливо донести до наших партнерів, як ми дивимося на закінчення цієї війни, і щоб партнери підтримали нас у цьому. І потім, коли вже почнуться безпосередні переговори про закінчення війни, це буде позиція не тільки України, а й цілої групи країн”, — додав політолог.
США також планують входити в цю контактну групу. І на даному етапі основне питання — яке бачення США закінчення війни, точніше — новообраного президента Дональда Трампа, який повноцінно увійде на посаду 20 січня.
“Але у Трампа поки що не сформовано до кінця бачення, яким чином можна закінчити цю війну. І я б сказав так: у нього присутнє дещо ідеалістичне бачення або очікування від того, що він зможе переговорити з Путіним, і той чомусь одразу погодиться закінчити війну. У групі найбільше буде європейських країн, вони зможуть допомогти Трампу зрозуміти, що не все так просто з Росією, що щодо неї потрібні інші дії”, — вважає Рейтерович.
Він наголосив, що створення контактної групи і розробка її членами спільного бачення закінчення війни “поставить Росію у вкрай незручне становище”.
“Оскільки їй доведеться протистояти не тільки Україні, а протистояти й іншим державам, які абсолютно аргументовано і з опорою на міжнародну нормативно-правову базу доводитимуть, чому Росія, м’яко кажучи, неправа, і чому вона має зробити саме так, як їй буде запропоновано”, — резюмував політолог.
Читайте також: Навіщо створюється контактна група щодо завершення війни Росії проти України — розбір Левуся
Як повідомлялося раніше, у грудні Україна планує провести першу зустріч контактної групи, яка сформує спільну позицію щодо завершення війни Росії проти України. Остаточний перелік учасників ще формується. Проте вже відомо, що це будуть європейські країни, які мають далекобійні спроможності.