Нинішня ситуація в Сирії є зовнішньополітичним провалом російського диктатора Володимира Путіна. Таку думку сьогодні, 9 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
Він не виключає, що Росії доведеться повністю вивести із Сирії свої бази.
“Потрібно ще подивитися, яким усе-таки буде кінцевий результат, тому що може трапитися така ситуація, що баз як таких там не залишиться, або, наприклад, буде виведена військово-повітряна, залишиться тільки військово-морська. Тут можливі абсолютно різні конотації у цій ситуації. Я думаю, що можна говорити навіть про те, що в якійсь із можливостей бази будуть виведені повністю”, — сказав експерт.
На думку Божка, для України це гарний показник, тому що для Росії ідея “розповзання по карті” не тільки через приєднання територій, а й через розміщення своїх військових баз — це одна з геополітичних цілей.
“Це ніби один із таких символічних фундаментів величі. Знову ж таки, участь у близькосхідній політиці для Росії — це важливий момент у впливі на світові ринки енергоносіїв. Колись, приблизно 2009 року, широко обговорювали питання про створення катарсько-європейського газового проєкту, щоб кинути трубу з Катару до Сирії, звідти до Туреччини, й до Європи доправляти газ із Катару. І Росія тоді попросила Башара Асада в цьому явищі не брати участі. І весь час правління Башара Асада проєкт не можна було реалізувати просто тому, що він відмовлявся через свою територію пускати цю трубу катарського газопроводу, вочевидь, щоб Росія мала ось ті преференції в торгівлі газом з Європою, які вона має. Тому насправді для Росії дуже мало тут позитивного можна знайти в такій ситуації”, — сказав Божко.
Він вважає, що водночас Росія уникла більш принизливого сценарію, за якого російських військовослужбовців та дипломатів на території Сирії могли масово й безконтрольно заарештовувати, розстрілювати, оскільки сили опору різнорідні та їх складно контролювати.
“Я думаю, Росія підозрювала, що в разі такого сценарію величезна кількість її громадян на території Сирії може опинитися під загрозою. Тому, можливо, Росії просто необхідна була ось ця історія, щоб зберегти хоча б обличчя, що ось бази не руйнуються, але ми їх просто там із часом виведемо… І Росія, по суті, напевно, вибрала в такий спосіб все ж таки організовано відступити, щоб зберегти себе хоча б як фактор на Близькому Сході. Тому що організований відступ зберігає хоча б якусь структуру, він не завдає такої суттєвої поразки. Якби Росії повстанські формування завдали серйозної шкоди, це б теж було сприйнято з погляду світового іміджу РФ, ну, як щось ось таке в канві поразки США в Іраку перед якимись підрозділами повстанськими або терористичними”, — сказав Божко.
Читайте також: Крах режиму Асада став поразкою Москви, — Інститут вивчення війни
Раніше директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос висловив думку, що падіння режиму Башара Асада в Сирії — це яскрава геополітична подія, яка значною мірою змінить розклади не тільки на Близькому Сході, але й в Африці. Крім того, це однозначно призведе до охолодження стосунків між Росією та деякими арабськими країнами, зокрема Іраном.