У Тбілісі тривають протести, країни вводять санкції проти грузинської влади — розбір (ВІДЕО)

Протести в Тбілісі. Фото: gettyimages.com

Україна запровадила індивідуальні санкції проти грузинської влади. Відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський. До списку увійшли 19 високопоставлених чиновників Грузії, передає FREEДОМ.

У Тбілісі тривають багатотисячні мітинги. Люди протестують проти фальсифікації нещодавніх парламентських виборів і заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про те, що переговори з Євросоюзом щодо членства Грузії в ЄС припиняються до 2028 року. Тільки за останній тиждень поліція затримала близько 300 протестувальників. Очевидці повідомляють про наростаючий тиск силовиків.

“Вони можуть постукати в будь-які двері. Так, наступним можу бути я, ви, хто б не стояв тут, на протесті, хто сидить перед телевізором або радіо. Це може бути будь-яка людина, яка займає позицію, відмінну від думки влади, або хто проти уряду і того, що він робить”, — сказав учасник протесту Володимир.

“Так звана влада, як вона себе називає, здійснює нальоти на офіси неурядових організацій, опозиційних політичних партій. Це робиться, щоб убити дух цього протесту. А якщо говорити про майбутнє, то ми зробимо все можливе, щоб повернути Грузію на шлях ЄС”, — додає інший учасник.

Тиск на грузинську владу зростає і з боку світової спільноти. 5 грудня президент України Володимир Зеленський підписав указ про індивідуальні санкції проти 19 високопоставлених грузинських чиновників, серед них:

  • прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе;
  • співзасновник партії “Грузинська мрія”, проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі;
  • мер Тбілісі Кахабер Каладзе;
  • низка провладних депутатів і суддів.

Володимир Зеленський закликав до аналогічних дій союзників Києва.

“Важливо, щоб партнери також зараз говорили про свою позицію, чесно заявляли про те, що відбувається. І треба діяти. Так буває в міжнародних справах: якщо вчасно не відреагувати або якщо відреагувати не принципово, то далі — втрачені десятиліття, і країни позбавлені свободи. Україна застосувала санкції проти Іванішвілі та його спільників — 19 осіб. Саме ті, хто продає інтереси Грузії та людей. І ми закликаємо Європу, США, всіх у світі діяти так само — діяти принципово”, — заявив президент України.

Рішення Зеленського привітала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. У своїй публікації в соцмережі Х вона додала, що Росія намагається взяти контроль над Чорним морем.

У грузинській опозиції вважають, що санкції мають бути масштабними.

“Ми думаємо, що коли вже всі “червоні лінії” перетнуті “Грузинською мрією”, треба застосовувати санкції в набагато більшому контексті, комплексно. Не тільки Іванішвілі, а і його соратників, які відповідальні за пропаганду, розпалювання і поляризацію в нашому суспільстві. І також ті фінансові кола або бізнеси, які підтримують цей режим, і які реально є продовженням російської системи відмивання грошей, через яку вони ведуть військові дії проти України”, — зазначив віцепрезидент неурядової організації “Атлантична рада Грузії”, експосол Грузії у США Бату Кутелія.

Ще у червні 2024 року США запровадили перші санкції щодо грузинських чиновників. Тоді під візові обмеження потрапили депутати від партії влади та силовики, причетні до розгону мітингів, спровокованих ухваленням закону про “іноагентів”. У вересні американське Міністерство фінансів оголосило про обмеження щодо представників грузинського МВС. 5 грудня у Вашингтоні заявили, що можуть вжити нових заходів.

“Ті, хто підриває демократичні процеси або інститути в Грузії, зокрема ті, хто пригнічує право грузинських громадян на свободу мирних зібрань і вираження думок, — будуть притягнуті до відповідальності. Крім продовження раніше оголошеного нами всеосяжного огляду двостороннього співробітництва, Сполучені Штати готуються використати всі наявні в нашому розпорядженні інструменти, включно з додатковими санкціями”, — йдеться у публікації на сайті Держдепартаменту США.

Нові обмеження розглядають й у Євросоюзі. У липні ЄС заморозив транш у 30 млн євро для оборонного сектора Грузії. Також у Брюсселі заявили про припинення євроінтеграції країни.

5 грудня агентство Reuters повідомило, що міністр закордонних справ Нідерландів надіслав запит до ЄС із закликом призупинити безвізовий режим для Грузії. Пізніше в соцмережі Х він привітав рішення Латвії, Литви та Естонії обмежити в’їзд у ці країни для 11 чиновників, причетних до розгону протестів.

Читайте також: РФ на Грузії тестує метод “березової революції”: про нюанси придушення протестів у Тбілісі розповів Маїсая

Нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували масові порушення виборчого процесу. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати.

Наприкінці листопада в Грузії почалася нова хвиля протестів. Причиною стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу та відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.

У Грузії досі тривають масові мітинги. На вулиці вийшли десятки тисяч людей, які вимагають повернення країни до курсу євроінтеграції. Поліція застосовує проти мітингувальників сльозогінний газ, водомети і димові гранати.

Читайте також: Політична криза в Грузії: варіанти виходу із ситуації озвучив Кутелія

Прямий ефір