Сотні тисяч дітей залишаються на контрольованих Росією територіях: в ООН представили звіт щодо депортації маленьких українців (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Україна розшукує майже 20 тис. депортованих Росією дітей. Але реальна цифра може бути в рази більшою. Про це заявила під час виступу на засіданні Радбезу ООН радниця керівника Офісу президента України Дарія Зарівна. Вона нагадала, що Україна разом із Канадою ініціювала Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, до якої долучилися 41 країна та Рада Європи, повідомляє FREEДОМ.

У середу, 4 грудня, на засіданні Радбезу ООН Україна представила звіт про російські злочини проти українських дітей. За словами радниці керівника Офісу президента України Дарії Зарівної, він містить докази порушення міжнародного права, принципів людяності та поваги до прав дитини, а також деталізує злочини, які раніше не були задокументовані в такому масштабі. У своєму виступі вона нагадала, що уповноважена при президентові Росії з прав дитини Марія Львова-Білова похвалилася тим, що в Росії нібито оселилися понад 700 тис. українських дітей.

“Сотні тисяч дітей залишаються на контрольованих Росією територіях, недоступних для США або міжнародних організацій. Дуже часто ми нічого не знаємо про їхню долю. Росія ніколи не зможе скасувати своє авторство від звірств, скоєних в Україні. І однією з найстрашніших і найжахливіших глав цих майбутніх книг стануть злочини Росії проти українських дітей. Уже два роки армія постійного члена Ради безпеки, Росії, значиться у списку грубих порушників щодо дітей”, — зазначила Зарівна.

Єльська гуманітарна дослідницька лабораторія надала докази системної політики усиновлення та встановлення опіки російських громадян над дітьми, незаконно депортованими з України. Також у звіті йдеться про те, що літаки та фонди, які належать адміністрації диктатора Путіна, використовувалися для незаконного вивезення українських дітей. Зокрема, у документі йдеться про те, що в період з травня до жовтня 2022 року Повітряно-космічні сили Росії перевезли кілька груп маленьких українців на військово-транспортних літаках з прапором країни-агресора. Дослідники Єльського університету наголосили, що усиновлення росіянами депортованих українських дітей є компонентом геноциду.

“Звіт доводить, що депортація українських дітей є частиною систематичної, керованої Кремлем програми, спрямованої на те, щоб зробити їх громадянами Росії”, — заявив виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету Натаніель Реймонд у коментарі Reuters.

З початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну Києву вдалося повернути 1 012 дітей, вивезених до Росії. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він зазначив, що сімох дітей вдалося повернути із залученням країни-посередника Катару. Як повідомив раніше президент України Володимир Зеленський, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Ватикан і багато інших країн сприяють поверненню українських дітей, вивезених до Росії. Київ також закликав країни Латинської Америки приєднатися до спільної роботи.

“Зусилля з повернення українських дітей з окупованих територій, які були депортовані до Росії, можуть стати хорошим способом залучити латиноамериканські країни до допомоги Україні. Країни, які часто з політичних чи історичних причин, а також через недостатню військову чи економічну вагу не можуть допомогти Україні у військовому плані. Наприклад, Бразилія — це країна, яка може з цією адміністрацією президента Лули підтримувати контакти з Росією. І, можливо, на найвищому рівні спробувати взяти в цьому участь”, — висловив думку кореспондент агентства EFE Марсель Гаскон Барбера.

4 грудня Держдепартамент США запровадив санкції щодо п’яти російських чиновників, які причетні до депортації дітей з України. Про це повідомили в американському відомстві. США й надалі сприятимуть притягненню до відповідальності винних у таких злочинах і допомагатимуть Україні повернути незаконно депортованих дітей, йдеться в заяві.

Читайте також: На засіданні Радбезу ООН порушили тему депортації українських дітей


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір