У слові “запрошення” немає ескалації. Країни НАТО, запросивши Україну, нічим не ризикують. До того ж, саме членство в блоці настане пізніше. Але вже зараз запрошення стало б сигналом для Росії про те, що потрібно викреслити тему НАТО з усіх своїх “хотілок” і колоніальних пропозицій. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 5 грудня, поділився голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.
“У слові “запрошення” ескалації немає. Я бачу в цьому тільки деескалацію. Тому що загалом запросивши Україну в НАТО, країни Альянсу не ризикують. Нічого не зміниться формально. Членство настане, можливо, через рік-два навіть”, — вважає Джердж.
Він нагадав, що для вступу до блоку Фінляндії знадобилося 11 місяців, а для Швеції — ще більше часу.
“Навіть виходячи з того, що всі хотіли прийняти ці країни, там немає війни, створено логістичні структури, які з’єднують армії Швеції та Фінляндії з НАТО, з іншими європейськими країнами. Водночас не було жодних проблем, але й на це потрібен був час. А для України необхідно буде ще більше, поки вся бюрократія зробить свою справу. Проте запрошення зараз звучало б дуже сильно. Дипломати мають робити свою роботу, а військові — свою”, — сказав гість ефіру.
Заява генсека Марка Рютте про посилення допомоги Україні подає надію, вважає Джердж. Однак за “важкими розмовами” втрачається час.
“Ми говоримо про допомогу, але майже три роки минуло. Зараз іде розмова про посилення мобілізації зусиль, це дуже добре. Але чому необхідна зброя не була надана з самого початку? Йшли тільки такі важкі розмови, довгі, і питання дещо затягувалося з наданням зброї. І сьогодні ми не все отримуємо вчасно”, — зазначив Джердж.
З боку дипломатії, вважає він, може бути інша робота. І запрошення України до НАТО прозвучало б таким чином, що підтримало б людей, українців.
“Це було б сигналом для Росії, що потрібно викреслити тему НАТО з усіх своїх “хотілок”, колоніальних пропозицій. Тому що це вже питання вирішене, й можна говорити про заморозку, про що завгодно, але вже тему Альянсу з цієї розмови виключити”, — акцентував Джердж.
На його думку, запрошення України до НАТО також послужило б сигналом європейським столицям.
“Сигналом про те, що важливо посилювати співпрацю з тим, щоб взаємосумісність з Україною була налагоджена. Тому я не бачу жодної ескалації в слові “запрошення”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Вступ України до НАТО без територіальних поступок: на які політичні кроки вже готовий піти Захід проти РФ
Нагадаємо, 4 грудня у Брюсселі завершилася дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.