Країнам Європи для забезпечення обороноздатності необхідно витрачати на оборону понад 2% від ВВП через істотне зростання ризиків. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Історія про відсотки ВВП — це все ж таки певне політичне гасло про досягнення якогось абстрактного положення, де країни можуть повноцінно забезпечити свою безпеку та оборону в умовах гіпотетично можливих сценаріїв. В умовах, коли ніхто ні з ким не воював, тоді, можливо, півтора-два відсотки було достатньо просто для підтримки своїх збройних сил, модернізації. Але останні кілька десятиліть були періодом у західному світі, коли на озброєннях, на оборонному замовленні всіляко економили. Тобто намагалися перенаправляти гроші на соціалку, на різні програми з розвитку інфраструктури”, — розповів він.
Божко зазначив, що через такий підхід було втрачено багато часу, а зараз потрібно не просто вже працювати над тим, щоб підтримувати війська європейських держав у стані обороноздатності, а сприяти тому, щоб вони розвивалися, адаптували нові доктрини. Існує необхідність і в розширенні виробничих ліній оборонно-промислового комплексу в Європі.
“Тому що тут не так давно теж було абсолютно гірке зізнання з боку Борреля (верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, — ред.), що вони не змогли повною мірою забезпечити те оборонзамовлення, яке давали, яке було заплановано, зокрема, і для України, тому що банально ось настільки стагнував оборонно-промисловий комплекс. Тому, скоріш за все, дійсно суми у 2%, які є трішечки рудиментом минулих десятиліть, уже давно недостатньо через суттєве зростання ризиків”, — сказав Божко.
Читайте також: Посилення України на шляху до НАТО: у Брюсселі завершилася дводенна міністерська зустріч Альянсу (ВІДЕО)
Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що союзники однозначно почнуть обговорення більш високих, ніж 2% ВВП, цільових показників витрат на оборону.