Дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО розпочалася сьогодні, 3 грудня, у Брюсселі. Головна тема — гарантії безпеки для України, збільшення військової допомоги та досягнення миру — але миру через силу. Про це з місця подій розповів кореспондент FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Як заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте, зустріч присвячена тому, як зробити так, щоб Україна могла вступити в мирні переговори, коли б вони не почалися, з позиції сили.
“І щоб домогтися цього, вкрай важливо, щоб Україні було надано велику військову допомогу. Це найважливіше, що нам потрібно зробити зараз. І звідси випливає, що коли б український уряд не вирішив вступити в переговори (це їм вирішувати), ми хотіли б, щоб вони робили це з позиції сили”, — сказав він.
На зустріч прибув міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, наразі він бере участь у робочій вечері в межах Ради Україна — НАТО. До Брюсселя глава українського МЗС привіз Будапештський меморандум, підписаний 5 грудня 1994 року. У межах цього документа Україна приєдналася до договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Зі свого боку Росія взяла на себе зобов’язання поважати кордони і суверенітет України та не застосовувати щодо неї зброю або економічний тиск. Також Будапештський меморандум як гарантію безпеки України підписали США та Велика Британія.
“Я привіз дуже цікавий документ. Я навіть не хочу використовувати термін “документ”. У ці дні ми відзначаємо 30 років підписання Будапештського меморандуму. Це свідчення і нагадування про те, що всілякі довгострокові рішення щодо довгострокової безпеки коштом української безпеки є недоречними та неприйнятними. Будапештський меморандум не зміг гарантувати українську безпеку і трансатлантичну безпеку, тож ми маємо уникати повторення таких помилок. Ось чому ми обговоримо з моїми партнерами концепцію миру через силу, і в нас буде чітке розуміння того, які кроки нам потрібні від наших друзів, щоб виконати нашу домашню роботу”, — зазначив Сибіга.
Україні необхідні реальні гарантії з реальними механізмами захисту. Сильна спільна позиція НАТО та України може зупинити російську агресію, яка останнім часом переакцентувалася на українську енергетику, зокрема і ядерну.
“Український народ страждає, ймовірно, від найінтенсивнішої ракетної атаки. Вони (Росія, — ред.) намагаються відрізати нас від ядерної енергії. Вони почали атакувати об’єкти ядерної енергетики. Це нова реальність російської агресії. Ось чому нам потрібні сильні історичні рішення замість дзвінків Путіну (натяк на дзвінок Путіну канцлера ФРН Олафа Шольца, — ред.) і замість відвідин Москви (натяк на майбутній візит до Путіна прем’єра Словаччини Роберта Фіцо, — ред.). Нам терміново потрібні додаткові 19 систем ППО для захисту наших стратегічних енергетичних об’єктів. Упевнений, що за допомогою наших союзників ми пройдемо зиму”, — акцентував Андрій Сибіга.
Глава МЗС України уточнив, що йдеться про надання систем типу NASAMS або IRIS-T.
Сьогодні Сибіга провів двосторонні зустрічі зі своїми колегами з Болгарії, Литви, Португалії та Люксембургу.
Завтра продовжиться засідання Північноатлантичної ради на рівні міністрів закордонних справ.