Китай використовує міжнародну ізоляцію Росії для поглиблення своєї економічної експансії, розширюючи доступ до російських ресурсів і ринків. Теперішнє китайсько-російське співробітництво засноване на взаємній вигоді, але в перспективі призведе до повної залежності РФ від Китайської Народної Республіки (КНР). Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.
Китай розглядає РФ як ресурсний і військовий придаток. З одного боку, КНР приваблює ядерний статус Росії, що може стати важливим фактором у разі масштабування конфлікту. З іншого боку, ізоляція Росії дає змогу Китаю отримувати економічну вигоду і послаблювати свого ситуативного союзника.
“Якщо економіка Російської Федерації буде страждати і перебуватиме в кризі, то Китаю буде набагато легше заходити туди з кредитною експансією, заводити свої підприємства, зокрема, як не парадоксально, використовуючи російську дешеву робочу силу. Хоча раніше це можна було сказати про Китай”, — сказав Несвітайлов.
Експерт зазначив, що китайський вплив на економіку Росії розвивається в кількох напрямах:
- Китай отримує зиск від закупівлі російських енергоресурсів за дуже низькими цінами;
- Росія охоче продає свою деревину до Китаю;
- китайські автомобілі стають основним вибором для росіян, оскільки іномарки стали недоступні більшості населення;
- Китай також активно купує російські заводи і підприємства, що раніше належали європейським і американським компаніям.
Несвітайлов додав, що проблеми у Росії виникнуть також через те, що Китай орендує на довгостроковій основі великі території РФ, активно заселяючи їх своїми громадянами.
Водночас Китай уникає потрапляння під вторинні санкції, щоб не втратити дійсно вигідні для себе міжнародні ринки.
“75% або навіть більше ВВП Китаю — це торгівля з Європейським Союзом і Сполученими Штатами Америки, тобто цифри говорять самі за себе“, — наголосив Максим Несвітайлов.
Читай також: У відносинах Росії та Китаю є суперечності, — експерт
Нагадаємо, Єврокомісія пропонує внести до чергового 15-го санкційного пакету Євросоюзу низку китайських фірм, які допомагають РФ розробляти і випускати ударні безпілотники, зокрема постачають двигуни та інші компоненти.