Можливості вступу України до НАТО проаналізував Фесенко

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

У США зараз триває підготовка до процесу переходу влади. Нова адміністрація президента Дональда Трампа готується прийняти повноваження. Трамп уже призначив спецпредставника з переговорів про завершення війни Росії проти України. Очевидно, що однією з тем переговорів будуть гарантії безпеки для України та перспектива членства в НАТО. Про це сьогодні, 1 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Володимир Фесенко.

Він зауважив, що російський диктатор Володимир Путін виступає категорично проти членства України в НАТО.

“Частина членів команди Трампа вважає, що можна в цьому питанні поступитися Путіну. Інша частина вважає, що це було б неправильно. Тобто йде внутрішня дискусія в команді Трампа. І, звичайно ж, активним форсуванням теми запрошення України до НАТО президент Зеленський намагається вплинути і на позицію самого Трампа, і на дискусію всередині його команди, і на майбутню переговорну позицію США”, — сказав Фесенко.

Політолог повідомив, що 3-4 грудня відбудеться засідання Ради міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.

“Українська сторона вже направила лист на адресу цього засідання з проханням розглянути питання про запрошення України до НАТО. Я нагадаю, це перший пункт плану перемоги, який Зеленський презентував у США, потім європейським партнерам. Зрозуміло, і в листі про це теж ідеться, що поки йде війна, Україна не може стати членом НАТО. І наш міністр закордонних справ Андрій Сибіга це теж визнає в цьому листі. Ідеться про запрошення, і про те, що воно може стати сильним сигналом і для всіх учасників переговорів, і найголовніше — це сильний сигнал Путіну, що не буде торгівлі, не буде поступок щодо цієї теми”, — пояснив він.

Фесенко вважає, що Україна та президент Зеленський показують американським партнерам, що для країни вкрай важливі саме гарантії безпеки.

“І найкращою гарантією безпеки для України є членство в НАТО. Саме про це говорить Зеленський активно і в інтерв’ю Sky News, і сьогодні на зустрічі з новими керівниками Європейського Союзу він також дуже детально про це говорив. Американська сторона буде дуже активно наполягати на тому, що без розв’язання проблеми членства України в НАТО ніяк війну не зупинити. Але тоді мають бути гарантії безпеки від США на двосторонній основі”, — висловив думку політолог.

Він упевнений, що головною гарантією для України є членство в НАТО.

“Разом з тим йдеться про компромісний варіант, суть якого в тому, що Україна вступає в НАТО, але водночас п’ята стаття договору НАТО про колективну оборону діятиме тільки на ту частину, яку контролює український уряд. Тому що частина території України може залишитися під контролем Росії, під окупацією Росії. Але це не означає, це дуже важливо, що Україна відмовляється від окупованих територій. Ми вступаємо в НАТО як єдина цілісна держава в міжнародно визнаних кордонах. Але п’ята стаття як фактор, що стримує від нової війни, від нового нападу Росії на Україну, буде діяти на ту територію, яку контролює український уряд”, — звернув увагу Фесенко.

За його словами, у такому разі Україна звільнятиме окуповані території дипломатичним шляхом, коли для цього з’являться можливості.

Читайте також: Україна має стати невід’ємною частиною єдиного безпекового контуру, який спирається на НАТО, — радник глави ОПУ

Прямий ефір