Сьогодні, 1 грудня, свою роботу розпочав новий склад Єврокомісії, затверджений Європейським парламентом. Нова колегія Єврокомісії демонструє той самий підхід, який голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн намагається створити з початком пандемії COVID-19, додавши в цьому напрямку зусилля після початку повномасштабної війни путінської Росії проти України. Це всеосяжна спільна зовнішня політика Європейського Союзу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив позаштатний радник болгарської делегації Європарламенту, експерт Free Russia Foundation у справах ЄС Петар Танєв.
Він вважає, що Урсула фон дер Ляєн, запропонувавши Каю Каллас на посаду верховного представника ЄС із зовнішньої політики та Андрюса Кубілюса на посаду єврокомісара з оборони, дала зрозуміти Росії та іншим країнам, що Євросоюз нікуди не відступає.
“Євросоюз хоче нарощувати можливості того, щоб захищати як країни-члени ЄС, так і ті країни, які мають суверенне право увійти до Європейського Союзу. У зв’язку з цим, я думаю, вибір Каї Каллас ознаменувався саме таким розумінням того, що вона зараз є одним із лідерів проукраїнської політики, продемократичної політики”, — зауважив Танєв.
За його словами, Кая Каллас на посаді глави європейської дипломатії може зіткнутися з безліччю проблем.
“Насамперед, це питання кваліфікованої більшості. Це той момент, коли Євросоюз витрачає вдвічі більше часу для того, щоб ухвалити рішення, наприклад, про нові пакети санкцій. Природно, так тривати далі не може, і Кая Каллас на слуханнях Європарламенту не раз про це заявляла. Абсолютно зрозуміло, що потрібно шукати нові підходи, потрібно шукати нові формати. Тому я очікую, щонайменше Кая Каллас у межах свого мандата запустить таку нову риторику, як можна змінити підхід консенсусу щодо рішення про підтримку України взагалі в контексті зовнішньої політики, як перейти до кваліфікованої більшості”, — пояснив експерт.
Танєв висловив думку, що непросто доведеться й Андрюсу Кубілюсу.
“Є різні портфоліо, наприклад, у пана Сежурне, який є комісаром з індустріалізації, їхні портфелі досить суміжні. Інше питання, як ці портфелі будуть розділені та чи будуть два комісари між собою координуватися такою мірою, щоб виконувати ті норми, які будуть поставлені, відповідно, самим Кубілюсом. Насамперед це, природно, створення спільного ринку оборони. Це буст з боку Європейського Союзу щодо промислових підприємств і створення такої можливості, за якої не просто всі країни зможуть досягти 2% ВВП на оборону, а й понад 2%”, — зауважив він.
Читайте також: Лідери ЄС прибули до Києва — перші деталі візиту
Нагадаємо, 1 грудня до виконання своїх обов’язків приступає новий склад Європейської комісії.