З 1 грудня Китайська народна республіка (КНР) вводить нові санкції на поставку техніки та хімії в Росію, раніше багато китайських банків припинили приймати платежі в юанях з РФ. Так Китай намагається захиститися від вторинних санкцій і тиску з боку США. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів глава Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Зрозуміло, що Китаю введення таких санкцій потрібне насамперед для того, щоб не потрапити під вторинні санкції. Тому що історія щодо санкційного тиску на РФ почала дедалі більше й більше поширюватися і на держави, які допомагають Росії обходити західні санкційні правила. Зрозуміло, що для Китаю Росія представляє певну політичну та економічну цінність — як молодший партнер. Як партнер, якому нікуди тікати, але який водночас володіє і великою кількістю сировини, яку можна купити дуже дешево, і великою кількістю військових технологій, які Китаю теж можуть бути цікаві”, — сказав Божко.
Але у підтримки Росії Китаєм є своя ціна, тому що Китай дуже сильно залежить від міжнародної торгівлі.
“Для Китаю дуже важливий його експорт. І будь-які санкції, будь-які серйозні обмеження будуть ударом для китайської економіки, тому що вона надмірно експортно орієнтована. Вона дуже чутлива до того, що відбувається саме на міжнародних ринках, і чутлива до законодавства інших країн, по суті”, — пояснив експерт.
Європейський Союз пропонує вперше запровадити санкції щодо кількох китайських компаній, які співпрацюють із Росією, зокрема допомагають розробляти безпілотники, постачають російським військовим підприємствам заборонену мікроелектроніку. До 15-го пакету санкцій ЄС планують включити 54 прізвища та майже 30 організацій.
“Це буде другим великим ударом ЄС по Китаю за останні пів року. Перший — це зміна мит щодо торгівлі для китайського автопрому, це веде до суттєвого подорожчання китайських автомобілів, які потрапляють на європейський ринок. Китай зараз не зможе так вільно експортувати автомобілі в Європу, як раніше. Другим ударом стануть ось ці санкції”, — зазначив Божко.
Він вважає, що такими діями Європа зокрема готується до президентства Дональда Трампа у США, для якого тиск на Китай буде ключовим зовнішньополітичним пріоритетом.
“І Європа збирається брати посильну участь у цьому порядку денному Трампа, як молодший союзник братиме участь у тих чи інших формах в економічній війні з Китаєм. Де-факто економічна війна з Китаєм уже почалася. Нехай вона політично й проголошена Трампом, але вона все одно велася і Джо Байденом. І Європа просто до цього адаптується, щоб не зіпсувати відносини зі США, щоб США їх не звинуватили в тому, що ви, мовляв, таємно допомагаєте”, — прокоментував Ярослав Божко.
Читайте також: У Трампа з’являється новий важіль впливу на Китай, і він ним скористається, — економіст Савченко
Як повідомлялося раніше, Китай запровадив нові санкції на постачання техніки та хімії до Росії. З 1 грудня в КНР набуде чинності розширений перелік товарів подвійного призначення, що підлягають експортному контролю. До оновленого списку увійшло IT-обладнання, зокрема сервери та комплектуючі, які вже зараз важко привезти в Росію. Також під обмеження підпаде газ аргон для зварювання.
Згідно з новими правилами, з китайських компаній, що експортують продукцію подвійного призначення в Росію, почнуть стягувати податок 25%.
Читайте також: У відносинах Росії та Китаю є суперечності, — експерт