Київ ініціював засідання Ради Україна — НАТО. Засідання відбудеться сьогодні, 26 листопада. Головна тема — російський удар по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що учасники зустрічі обговорять посилення українських оборонних можливостей, зокрема постачання засобів протиповітряної оборони (ППО), повідомляє FREEДОМ.
Після того, як 21 листопада 2024 року російська армія вдарила по Дніпру ракетами “Кінджал” та Х-101, а також експериментальною балістичною ракетою, український уряд ініціював засідання Ради Україна — НАТО. Вже наступного дня в Альянсі повідомили, що 26 листопада у Брюсселі відбудуться консультації на рівні послів. Ескалація з боку Москви стала головною темою обговорення на зустрічі міністрів закордонних справ країн “Групи семи” (G7) в Італії. Напередодні до Риму прибув глава української дипломатії Андрій Сибіга.
“Використання Росією балістичної ракети середньої дальності — це типовий шантаж. Путін намагається залякати всіх, хто підтримує Україну. Партнери України мають діяти прямо протилежним чином: відкинути шантаж, посилити підтримку та зміцнити повітряний щит України системами, здатними перехопити такі ракети”, — написав він у соцмережі Х.
Потужностей української протиповітряної оборони для відбиття ударів ракетами, випущеними з установки “Кедр”, недостатньо. Тож Київ працює над модернізацією ППО.
“Це вже вдруге, коли вони дедалі більше загострюють ситуацію цього року. Вперше, коли вони відправляють контингент солдатів КНДР (Корейська Народно-Демократична Республіка, Північна Корея, — ред.). Тепер вони використовують ракети. Тому на цьому етапі ми працюємо над збільшенням можливостей протиповітряної оборони, і ми працюємо над відповіддю”, — заявив міністр оборони України Рустем Умєров.
Україна стала першою країною у світі, проти якої застосували міжконтинентальну балістичну ракету. Союзники Києва засудили агресивні дії Москви та запевнили, що спроби Путіна залякати партнерів України не призведуть до бажаних результатів.
“Певно, використання ракети, яка зазвичай призначена для ядерної тріади, є кроком до ескалації та спробою російського диктатора залякати населення України та залякати населення Європи. І ми не повинні піддаватися цьому”, — наголосив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
“Загалом і в цілому, це, швидше, був політичний сигнал, ніж військовий, тому що ми знаємо, що Росія незадовго до цього інформувала американців різними каналами, які вони мають, про те, що вони запустять зброю. І тому ясно, що Путін хотів показати, що це їхня червона лінія. Не йдіть далі. Не постачайте більше зброї подібних категорій в Україну та не дозволяйте їм завдавати ударів по нашій території… Але нам потрібно подивитися, чи спрацює ця російська логіка у разі війни проти України”, — сказав старший науковий співробітник Інституту досліджень миру і політики Олександр Греф.
Україна вже завдала ряду ударів у відповідь по важливих стратегічних об’єктах на території федерації в Брянській, Калузької та Курській областях. Наприклад, Генштаб Збройних сил України підтвердив успішну поразку нафтобази у Калузької області. У Калузі виникла велика пожежа і на військовому заводі “Тайфун”. Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України Андрій Коваленко повідомив, що це підприємство випускає системи зв’язку, радіоелектронної розвідки, деталі для комплектації систем протиповітряної оборони, авіаційної техніки та ракетних комплексів.
Читайте також: Надати Україні “Томагавки” закликала Парламентська асамблея НАТО — що ще в резолюції (ВІДЕО)