Зустріч із генсеком НАТО й розмова з кремлівським диктатором: у чому полягає стратегія Ердогана (ВІДЕО)

Реджеп Таїп Ердоган. Фото: Facebook/Recep Tayyip Erdoğan

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 25 листопада зустрівся з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, щоб обговорити війну Росії проти України, ідеться в повідомленні адміністрації президента Ердогана. Це перший офіційний візит Рютте в Анкару з моменту його вступу на посаду глави Альянсу. Перед зустріччю з Рютте Ердоган поговорив телефоном із російським диктатором Володимиром Путіним, інформує FREEДОМ.

“Ми повинні обговорити загрози безпеці країнам-членам Альянсу”, — заявив напередодні свого візиту до Туреччини Марк Рютте. 

Зустріч була закрита для преси й тривала близько години, повідомили турецькі ЗМІ.

“Я зустрівся з президентом Ердоганом, щоб обговорити зростаючі виклики нашій колективній безпеці, включно із загрозою тероризму, війною Росії проти України та кризою на Близькому Сході. В умовах дедалі більш непередбачуваного світу Туреччина робить неоціненний внесок у наш Альянс, зміцнюючи стримування на нашому південному фланзі”, — сказав Рютте в коментарі агентству Anadolu.

Напередодні зустрічі з генсеком НАТО Ердоган провів телефонну розмову з Путіним. Згідно із заявою адміністрації президента Туреччини, вони обговорили двосторонні відносини, регіональні та глобальні питання, зокрема розширення торгівлі між країнами. У повідомленні зазначили, що Туреччина продовжить сприяти мирним процесам. Більше про розмову Ердогана та Путіна нічого не відомо.

Раніше на саміті лідерів G20 президент Ердоган заявив, що Анкара закликає до мирного завершення війни Росії проти України. Також він вважає, що Північноатлантичному альянсу необхідно “розглянути” зміну ядерної доктрини Росії.

“Зараз Україна — наш сусід, Росія — наш сусід. На даний момент нам необхідно підтримувати з ними двосторонні відносини”, — сказав лідер Туреччини.

За інформацією агентства Bloomberg, на саміті G20 у Бразилії президент Ердоган планував представити свої пропозиції щодо завершення війни Росії проти України. План Ердогана нібито передбачає заморозку бойових дій на поточних позиціях сторін, пише агентство. Але в Туреччині інформацію Bloomberg спростували.

В адміністрації Ердогана зазначили — Анкара підтримує дипломатичні ініціативи щодо припинення війни Росії проти України. Після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну, Туреччина засудила агресію Кремля. Анкара надала Києву військову підтримку, а влада країни заявила — підтримує територіальну цілісність України. Зокрема, Ердоган неодноразово наголошував, що Крим має бути повернуто під контроль України.

“Не дивлячись на те, що він чітко заявив про свою “червону лінію” щодо питання Криму й територіальної цілісності України, Туреччина була єдиною країною, якій Росія та Україна надавали перевагу для переговорів. Причому це країна, яка може продовжувати продавати безпілотники Україні і при цьому зустрічатися з Путіним. Приїзд Рютте, зустріч й телефонна розмова президента Ердогана з Путіним свідчать про те, що триває дуже серйозний попередній процес”, — сказала експертка з міжнародної безпеки та енергетики Філіз Катман.

“Туреччину теж хвилює безпека на Чорному морі, війна Росії проти України не сприяє цій безпеці. Очевидно — і Рютте це теж прекрасно розуміє — що Ердоган безпосередньо спілкується з Путіним. Тобто це пошук такої моделі, скажімо так, можливих переговорів, і моделі, яка могла б лягти в основу майбутніх переговорів”, — вважає експерт із міжнародних питань Тарас Семенюк.

Туреччина не буде знижувати підтримку України, впевнений посол України в Туреччині Василь Боднар. У листопаді глава турецької дипломатії Хакан Фідан зазначив, що пошуки точок дотику між Росією та Україною тривають. Водночас він переконаний, що справедливе рішення війни має бути знайдено за умови збереження територіальної цілісності України.

Читайте також: Спроби Туреччини зіграти роль миротворця у війні РФ проти України не вдаються — причини назвав експерт

Прямий ефір