Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі заявив, що в країні необхідно провести дострокові вибори президента. За словами глави грузинського парламенту, партія влади “Грузинська мрія” розглядає варіанти проведення президентських виборів та інавгурації до кінця 2024 року. Водночас глава держави Саломе Зурабішвілі назвала засідання парламенту неконституційним. Грузії потрібні нові парламентські вибори, впевнена президентка, повідомляє FREEДОМ.
У неділю, 24 листопада, громадяни Грузії разом із опозиційними депутатами знову прийшли до парламенту на акцію протесту проти масових фальсифікацій на парламентських виборах. Президентка країни та опозиція не визнали результатів голосування через численні порушення. У Центральній виборчій комісії та у партії влади “Грузинська мрія” звинувачення у фальсифікації відкидають.
Проте протестувальники вимагають проведення повторних виборів. Щоб перешкодити відкриттю нової сесії парламенту, демонстранти розбили намети біля будівлі найвищого законодавчого органу країни та перекрили частину проспекту Руставелі — головної транспортної артерії Тбілісі.
“Ми не визнаємо результатів виборів, тому що це була спецоперація, проведена Росією проти інтересів Грузії. Тому ці люди тут для того, щоб опротестувати результати виборів”, — заявив член парламенту Грузії Георгій Вашадзе.
“Наша країна перебуває на межі краху, і ми дійсно хочемо захистити її, тому що ми дійсно любимо нашу країну, ми хочемо жити в цій країні, ми хочемо зробити її кращою, тому ми тут. Іншого шляху немає, і ми не дозволимо олігарху вкрасти наше сьогодення та наше майбутнє”, — наголосила учасниця акції протесту Ека Деметрадзе.
Попри протести, перше засідання парламенту відбулося у понеділок, 25 листопада. У ньому взяли участь 89 депутатів партії “Грузинська мрія”. Вони визнали повноваження всіх 150 членів парламенту. Чотири опозиційні партії, які отримали 61 депутатський мандат, бойкотували засідання. Новий парламент не визнала і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
“Навіть для проведення першої сесії партії влади “Російської мрії” (мається на увазі “Грузинська мрія”, — ред.) довелося порушувати Конституцію, закони Грузії. Про це говорять як місцеві, так і міжнародні юристи. Тому що Центральна виборча комісія спеціально не задовольняє запити опозиційних депутатів щодо припинення повноважень до проведення першої сесії, так як їм необхідно, щоб 100 осіб було обрано, а правляча партія цих 100 осіб не має, навіть у цьому сфальсифікованому парламенті”, — пояснив член політради партії “Єдиний національний рух” Дмитро Шашкін.
На першому засіданні парламенту “Грузинська мрія” створила фракцію. До неї увійшли 80 депутатів. Фактично опозиція і президент країни Саломе Зурабішвілі — єдина політична противага партії влади в Грузії. Тому на першому ж засіданні парламенту спікер Шалва Папуашвілі закликав до проведення дострокових президентських виборів у Грузії вже цього року. За законом вони мають відбутися 2025-го. Зі свого боку Соломе Зурабішвілі наполягає: нинішній парламент і подальші його засідання є неконституційними.
“Засідання грузинського парламенту — неконституційне. По-перше, масові фальсифікації на виборах підірвали його легітимність. По-друге, я відмовилася скликати перше засідання, а Конституція не визнає нікого, хто міг би мене замінити. По-третє, моє звернення до Конституційного суду перебуває на розгляді”, — заявила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
Зурабішвілі — чинна президентка Грузії, обрана прямим голосуванням. Відповідно до конституційних змін 2018 року, її наступника обиратиме Колегія виборців із 300 членів. До її складу увійдуть депутати нового парламенту, представники місцевої влади та кандидати від різних політичних сил.
Читайте також: Парламент Грузії проведе перше засідання на тлі масових протестів — подробиці (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у партії “Грузинська мрія” відреагували на відмову двох опозиційних партій від мандатів і заявили, що не потребують опозиції в парламенті.
Читайте також: Опозиція Грузії та президентка не визнають результатів парламентських виборів: що відбувається у країні (ВІДЕО)