З КНДР там тільки метал: звідки у північнокорейської балістики західна “начинка” (ВІДЕО)

Північнокорейські ракети KN-23. Фото: defence-ua.com

Три чверті північнокорейських ракет містять американські комплектувальні. Видання CNN з посиланням на джерела пише, що дев’ять західних виробників, зокрема компанії зі США, Нідерландів та Британії, виробляють найважливіші компоненти, які КНДР (Корейська Народно-Демократична Республіка, Північна Корея) використовує під час виробництва балістичних ракет, інформує FREEДОМ.

Як повідомили в Генеральній прокуратурі України, російські військові ударами з використанням ракет із КНДР по Україні протягом 2024 року вбили щонайменше 28 осіб та поранили 213. При цьому вся електроніка в північнокорейських балістичних KN-23 — західного виробництва.

“Ось залишки корпусу ракети. Вся начинка там іноземна. Корейського там нічого немає. Корейський тільки метал, що швидко іржавіє”, — розповів начальник Військово-дослідної лабораторії Київського НДІ судових експертиз Андрій Кульчицький.

Близько 70% компонентів вироблено у США — зазначив у коментарі CNN на правах анонімності співробітник української розвідки. Крім того, КНДР використовує деталі, виготовлені в Німеччині та Швейцарії.

“Чипи, ми розуміємо, що в основному це Сполучені Штати, а країною-виробником може бути Китай, може бути Малайзія, Тайвань. Але штаб-квартири розташовані в Сполучених Штатах”, — сказав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Усі ознаки вказують на те, що Пхеньян імпортує західні комплектувальні через Китай, стверджують експерти. Водночас деякі компоненти КНР підробляє.

“Ми успішно відстежили деякі з цих компонентів, й останні відомі зберігачі — китайські компанії. Це означає, що китайські фірми купували компоненти у виробників та низки посередників. Перехід рідко зустрічається на заводі, який виробляє компоненти”, — сказав заступник директора з операцій Conflict Armament Research Деміен Сплітерс у коментарі CNN.

До подібних “сірих” схем паралельного імпорту не перший рік вдається й сама Росія. Західні компоненти є в кожному російському БпЛА та в кожній російській ракеті, переконаний глава української розвідки Кирило Буданов. Так, РФ використовувала американські, німецькі та швейцарські комплектувальні при створенні бойового безпілотника С-70 “Мисливець”, а при виробництві фальш-дронів “Гербера” — деталі зі США, Швейцарії та Нідерландів.

“Жодна організація-виробник ще не несе відповідальності за будь-які з цих поставок. Ми вважаємо, що якби будь-хто з цих виробників відповідав за кількість мікроелектроніки, знайденої, скажімо, в російських ракетах, вони справді почали б робити більше в цьому відношенні”, — сказав уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк.

Боротьба з обходом Росією запроваджених раніше обмежень стане метою 15-го пакету санкцій ЄС. Він, імовірно, розширить чорний список Євросоюзу. У ньому з’являться нові фізичні особи, яким заборонять в’їзд на територію ЄС, а їхні активи будуть заблоковані в Європі, а також компанії, які порушують санкційний режим ЄС.

“Коли ми застосовуємо санкції, Росія намагається знайти шлях для їхнього обходу. Саме тому ми маємо активно працювати проти таких спроб. Одним з елементів майбутнього 15-го пакету санкцій точно будуть заходи проти кораблів, залучених до так званого тіньового флоту РФ, що використовується для обходу обмеження ціни на нафту, запровадженого G7. Це те, що має бути в нашому порядку денному”, — сказав віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс на засіданні Ради міністрів ЄС із закордонних справ.

Єврокомісія може оприлюднити проєкт 15-го пакету санкцій щодо Росії наступного тижня, не чекаючи зміни Угорщини на Польщу на посаді голови ЄС. За словами уповноваженого президента України із санкційної політики Владислава Власюка, 15-й раунд санкцій містить близько 70 позицій за різними напрямами та технічно буде готовий у грудні поточного року або на початку січня 2025-го.

Читайте також: Північнокорейські БпЛА та артилерія для Росії: на якій стадії зараз військова співпраця Пхеньяна і Москви

Прямий ефір