В економіки РФ немає факторів для зростання: розбір Устенка

Олег Устенко. Фото: focus.ua

Санкції, запроваджені проти Російської Федерації, позбавляють її доступу до фінансових і технологічних ринків, а обмеження в торгівлі енергоносіями не дають у країну припливу конвертованої валюти. До того ж, з переорієнтацією на економіку воєнного часу це позбавляє галузь загалом перспектив розвитку. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст, радник президента України у 2019-2024 роках Олег Устенко.

Попри заяви російського уряду про зростання економіки, ситуація далека від оптимальної, вважає Устенко. Перш за все, економіка РФ за макроекономічними показниками не входить до переліку країн із високим валовим внутрішнім продуктом (ВВП), зазначає він.

“Кремль заявляє, що ВВП РФ настільки високий, що, якщо його розраховувати за паритетом купівельної спроможності, то він мало не очолює світовий рейтинг. За фактом російська економіка не така вже й велика. За результатом 2023 року ВВП Росії становить близько 2 трлн доларів. Порівняйте його з ВВП Китаю на рівні більш ніж 20 трлн доларів або з економікою Сполучених Штатів Америки, де ВВП становить понад 30 трлн доларів. Економіку РФ можна порівняти з економікою Іспанії, де ВВП на рівні приблизно 2 трлн доларів. Статистика — річ уперта, вона показує зовсім інше порівняно із заявами”, — зазначив економіст.

В аналізі також слід враховувати перспективи економічного розвитку, які у РФ виглядають також не дуже оптимістично.

“Перспективи розвитку економіки Росії й зараз, і в майбутньому, виглядають досить сумнівно і не дуже перспективно. У російській економіці йде відвертий перекіс структури в бік військово-промислового комплексу (ВПК). Кому з країн допомагало виробництво гармат і снарядів? Від цього, що, життя людей ставало кращим? Не може економіка розвиватися нормально, коли накачується грошима у ВПК, коли ти вкладаєш туди кошти та забезпечуєш зростання саме там, але в тебе немає відгуку внутрішнього виробництва. Воно не може відгукуватися на цю парадигму, що змінюється, у розвитку Росії. Відповідно, відбувається зростання інфляції з поступовим згасанням економічного зростання”, — зазначив Устенко.

У РФ також спостерігається брак кваліфікованої робочої сили та відсутність припливу капіталів, які є важливим фактором промислового розвитку.

“Якщо говорити про фактори виробництва, то зростання може забезпечувати приплив робочої сили. Чи стало її більше? Чи стала вона більш кваліфікованою? Ні, ми не бачимо ні того, ні іншого. Капітал може стимулювати зростання країни. Чи стало більше капіталу у РФ? Росія з перших санкційних пакетів відрізана від ринку зовнішнього капіталу. Ті, хто ще мають шанси, намагаються вивести капітал за межі країни. Для багатьох це взагалі неможливо. Це більше стосується середнього класу. Вони намагаються перевести капітал у тверду валюту”, — пояснив економіст.

Устенко вважає, що у РФ також є проблеми з таким фактором припливу капіталу, як прямі інвестиції.

“Центральний банк РФ як ніхто краще знає, наскільки важливими є інвестиції, зокрема прямі іноземні інвестиції. Запитайте у Набіулліної (Ельвіра Набіулліна, голова Центробанку РФ, — ред.) з приводу інвестицій. Вона вам чітко розповість, що історія країни, яка не приймає прямі іноземні інвестиції, просто вирішена. Вона не зможе розвиватися”, — каже економіст.

Санкції, введені проти Російської Федерації, безпосередньо обмежують доступ РФ до іноземних технологій, що також негативно впливає на стан економіки.

“Перші санкційні пакети викинули Росію зі списку причетних до доступу до технологій і новітньої техніки. Можна щось намагатися виробляти всередині, але наука так у світі не розвивається. Мішустін [Михайло] (глава уряду РФ, — ред.) у Новосибірську кілька місяців тому закликав молодих учених за три роки “розробити нові технології й здійснити глобальний економічний прорив”. Потім замислюється і каже: “Можливо, не три, але як максимум п’ять років”. Ми вже чули подібне в економічній історії Радянського Союзу”, — сказав Устенко.

Санкції також позбавляють РФ можливості торгувати енергоресурсами з країнами, які їх запровадили, і отримувати в розрахунках за продані енергоносії конвертовану валюту.

“Санкції абсолютно чітко працюють. Неможливість торгувати своїм енергетичними ресурсами, насамперед нафтою, на території Європейського Союзу, і зниження обсягів газу. Перехід на інші напрямки, до Індії та Китаю, призвели тільки до ускладнення торгівельних розрахунків. Індійські та китайські банки блокують перекази в Росію, торгівля перетворюється на “російську рулетку”. Де-юре розрахована велика кількість доларів за відвантажений товар, але де-факто є рупії, які можна взяти з Індії та привезти в Росію”, — зауважив економіст.

Національні валюти Індії та Китаю не є вільно конвертованими, часто витратити їх можна тільки на внутрішніх ринках, що обмежує можливість використання цих коштів для фінансування ВПК РФ.

“Гроші російській еліті потрібні не для того, щоб піклуватися про розвиток своєї економіки. Їм треба підтримувати свою військово-промислову машину і репресивний апарат, оскільки від них залежить доля військово-політичної еліти Росії. У такому разі будуть економити на населенні. Будуть урізати соціальні програми, потім взагалі почнуть відмовлятися від окремих програм. Чи буде обурення населення? Напевно, буде. Але наскільки сильне обурення, коли ти витрачаєш паралельно колосальні кошти на репресивний апарат?” — зауважив Устенко.

Економіст вважає, що в таких умовах політико-економічна ситуація у РФ стає вкрай нестабільною.

“У цьому стані добре себе почувають тільки еліти. Усі інші почуваються огидно погано, і вони бачать, що ситуація погіршується. Чим швидше ця ситуація буде змінена в бік звичайного населення, а не еліт, тим краще буде для самої Росії”, — підсумував гість ефіру.

Читайте також: Війна відтягнула всі ресурси: плачевний стан російської економіки проаналізували експерти

Як повідомлялося, на думку військового експерта Сергія Грабського, Росія витрачає на війну проти України набагато менше, ніж їй вдається заробляти.

Прямий ефір