Так званий “президент” Абхазії Аслан Бжанія заявив про відставку після протестів. Причиною обурення жителів Абхазії стала “інвестиційна угода” з Росією, вкрай невигідна і малому, і середньому, і великому бізнесу в окупованій грузинській автономній республіці.
Що сталося в Сухумі?
15 листопада в Абхазії спалахнули протести. Мітингувальники вийшли на вулиці, вимагаючи скасувати закон “про виконання угоди з РФ про інвестиційну діяльність російських юридичних осіб”. Демонстранти захопили низку будівель у Сухумі і закликали Бжанію піти у відставку.
“Парламент “вирішив відкласти розгляд проєкту закону, а мітингувальники заявили, що не збираються розходитися і почали вимагати проведення голосування і відхилення угоди. Акція почала переростати в сутички. Проти мітингувальників застосовували сльозогінний газ.
До слова, в адміністративних будівлях учасники демонстрації та журналісти виявили документи. Це і списки людей, нелояльних до Аслана Бжанія, і їхні особисті дані з інформацією про перетин кордону з РФ. Також знайшли списки навпаки лояльних до “президента” ЗМІ та журналістів.
“Президент” заявив про спробу “державного перевороту”. Він зажадав “повернення ситуації в правове русло”, і закликав протестувальників звільнити захоплені в Сухумі будівлі, після чого він нібито буде готовий піти у відставку. У підсумку через кілька днів сторони підписали домовленість, згідно з якою опозиція зобов’язалася розблокувати і звільнити комплекс адмінбудівель, зайнятих учасниками акції протесту. Так і сталося.
Після відставки “експрезидент” не виступав по телебаченню. Заяву про підсумки переговорів зробили його противники. Тепер в Абхазії чекають дострокових виборів.
Чим незадоволені жителі Абхазії?
Знайшли й документи про так званий “закон про апартаменти”, який передбачав будівництво понад 10 тисяч апартаментів на продаж іноземним громадянам у східних районах Абхазії. Цей “законопроєкт” можна вважати початком листопадових протестів. Але спочатку були липневі. 17-18 липня в Сухумі почалася хвиля протестів проти “законопроєкту про апартаменти”, внаслідок чого його ініціатори були змушені відкликати документ. Восени з’явився новий документ у вигляді інвестиційної угоди з Росією.
Згідно з документом, російський бізнес звільняється від податків на прибуток і майно на термін до 8 років. Крім цього абхазька сторона зобов’язувалася надавати інвесторам земельні ділянки та захищати їхні права власності. Однак продаж землі та нерухомості іноземним громадянам в Абхазії повністю заборонено. А “закон” дав би зелене світло великому російському бізнесу скупити землю і нерухомість і як наслідок заселити Абхазію російськими громадянами.
Нагадаємо, Абхазія є самопроголошеною республікою, підтримуваною Російською Федерацією. Більшість країн світу вважають її частиною Грузії. Псевдонезалежність Абхазії визнають лише п’ять країн-членів ООН, зокрема Росія, Нікарагуа, Венесуела, Науру та Сирія.
Думки експертів
Чи можна вважати відставку “президента” Абхазії доконаним фактом і досягненням народу? Хто буде наступним після Аслана Бжанії? Як вчинить Кремль, якому невигідні протести в Абхазії? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Ладо Гамсахурдія, голова військового комітету Кавказького союзу
- Єгор Куроптєв, громадський діяч, директор Фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі;
- Гела Васадзе, політолог.
ЛАДО ГАМСАХУРДІЯ: В Абхазії поки що не з’явилася людина, здатна налагодити діалог жителів різних регіонів Грузії
— Абхазький народ зрозумів, що в 1991-1993 роках Кремлю не були цікаві ні їхня культура, ні їхня мова, ні їхня історія. Це все було придумано, щоб військовим шляхом контролювати весь Кавказ. Так само і в Цхінвалі. Вони розуміють, що Грузія зацікавлена в тому, щоб зберегти абхазьку етнічну групу і жити дружно, як це було. Ми — один народ.
Абхазька опозиція нічого не змінить. Там поставлять нового президента, який буде знову фінансуватися з Росії. Не з’явилася ще в Абхазії фігура, яка здатна стабілізувати відносини між нардами в Грузії.
Сьогодні Абхазія економічно не може розвиватися. Там не працюють аеропорти. “Паспорти” абхазів недійсні у світі крім Росії. Потрібно дати автономію регіону в складі Грузії і розвивати його. Зробити його найкращим туристичним місцем.
Новообрана влада в Грузії хоче визнати Абхазію і Цхінвальський район незалежними державами. Це знову призведе до кровопролиття. Знову відбудеться асиміляція малих народів Грузії. Прямої війни між Росією і Грузією не буде, але Кремль за сценарієм “ДНР” підніме сепаратистські рухи. А за цією ширмою стоятимуть російські окупаційні війська.
ЄГОР КУРОПТЄВ: Кремль постарається дотиснути всі свої маріонеткові режими в Грузії
— В Абхазії завжди не дуже радісно ставилися до окупації. Абхази не хочуть бути частиною Росії і бути під нею. На жаль, вони не дуже хочуть бути частиною Грузії, чим насправді є Абхазія.
Для абхазів стане великою проблемою те, що російські компанії можуть на суперпільгових умовах зайняти весь ринок. Зрозуміло, що і в Абхазії так звана влада підпорядковується Кремлю, зокрема й фінансово. Але рішення б’є по кишенях місцевого бізнесу. Ось тому люди незадоволені.
Люди висловлюють це невдоволення і бачать, що протестами можна домагатися якихось результатів. Я б не сказав, що ми бачили успішні протести в Абхазії — це завжди були мінімальні хвилювання.
Кремль намагатиметься разом із центральною владою Грузії дотискати свої маріонеткові режими, щоб там скрізь було рабство. Потім підуть Вірменією займатися. У Москви такі плани зараз. Сподіваюся, народи всіх цих країн або навіть окупованих територій боротимуться і відстоюватимуть свої права.
В Абхазії розуміють, що Кремль — це бугай з автоматом, який бігає і відтяпує у Грузії території. Це не старший брат.
Якби зараз, наприклад, Абхазія повернулася до складу Грузії офіційно, це міг би бути один із найкращих успішних регіонів у країні. Або вічно сидіти під чоботом Кремля…
Звісно, зараз маріонетковий президент дзвонитиме в Кремль, проситиме підмоги. Може, з Росії надішлють якісь загони, щоб його охороняти.
ГЕЛА ВАСАДЗЕ: Дивно, що абхази відчули загрозу від РФ тільки зараз
— В Абхазії ухвалили закон про іноземні інвестиції. То це означає, що узбережжя будуть абсолютно безконтрольно монопольно скуповуватися російськими бізнесменами.
У будь-якій іншій нормальній країні це було б нормально. Але в Абхазії в умовах окупації, коли бізнес приходить із країни-окупанта, абхази відчувають загрозу.
Дивно, що вони не відчували загрозу до цього. Вони чомусь намалювали собі картину, що вони начебто живуть у незалежній державі. Але не було ніколи ніякої незалежності Абхазії. При цьому Тбілісі вони ненавидять все одно більше, ніж Москву. Такий ось парадокс.
Читайте також: Опозиція Грузії та президентка не визнають результатів парламентських виборів: що відбувається у країні (ВІДЕО)