Низка країн, незважаючи на підтримку України, продовжують купувати енергоресурси в Росії, тим самим поповнюючи бюджет країни-агресора, який потім витрачається на війну. Моралі в міжнародній політиці фактично не залишилося. І світ все одно дивиться в бік Сполучених Штатів, очікуючи, що цей світовий “поліцейський” проявить характер і рішучість. Такою думкою поділився президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Коли в Україну приїжджав прем’єр-міністр Індії, їхні медіа брали інтерв’ю у президента Зеленського. Глава держави тоді сказав, що розуміє, що Індії вигідно купувати ресурси [у РФ] дешево. Але якщо перевести з грошей у життя людей, то це дуже страшно. І в цьому інтерв’ю він зазначив, що за індійським керівництвом залишається вибір — ухвалювати рішення, спираючись на економічну вигоду чи на мораль. Але, на жаль, моралі в міжнародній політиці, напевно, не залишилося. Якщо залишилася, то вона фактично наближається до нуля. Тому суто дипломатичним шляхом переконати наших партнерів і просто тих, хто живе за рахунок російських енергоресурсів, буде дуже непросто. Якщо ми будемо це робити наодинці”, — вважає політолог.
На його думку, позиція багатьох країн щодо війни Росії проти України залежить від позиції США.
“Треба бути реалістами, увесь світ однаково дивиться в бік Сполучених Штатів, очікуючи, що цей світовий “поліцейський” проявить свій характер. Як то кажуть, кіт з дому — миші в танок. І ці “миші” зараз танцюють уже мало не на голові у всіх. Насамперед я маю на увазі Російську Федерацію, Північну Корею, Іран, Китай, який теж наче в дивному “танці” зійшовся разом із РФ. Тому в цій ситуації хотілося б спиратися на позицію Сполучених Штатів, на сильну позицію. Хоча це все зараз проблематично виглядає. Я маю на увазі тандем Сполучені Штати і Європа”, — пояснив спікер.
Він нагадав, що так званий тіньовий флот РФ досі приносить величезний прибуток країні-агресору. У цьому питанні необхідне вольове рішення.
“Але треба розуміти, що Росія отримує за це гроші, але хтось же отримує вигоду. Це не одна країна. Тому тут потрібне вольове рішення, яке вкаже: з цього моменту російські танкери більше нікуди не попливуть. Ось ці старі корита, які тягають енергоресурси РФ. Але чи готові до цього всі “учасники забігу”? Поки готовності ми не бачимо”, — сказав Лісний.
Дуже багато залежатиме, упевнений він, від того, як поводитимуться Сполучені Штати щодо підтримки України.
“Якщо у нас буде цей тандем, тобто Сполучені Штати, Україна і Європа, якщо будуть збігатися інтереси частково або хоча б у половині подібних проблемних питань, то ми будемо ефективно співпрацювати. Якщо цього не буде, то з’являється каламутна вода. А в каламутній воді, як правило, всі хочуть зловити рибу”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Ми стоїмо з Україною до свободи, до справжнього миру, стільки, скільки буде потрібно, — Мецола
Нагадаємо, Європейський Союз має збільшити допомогу Україні та відмовитися від “червоних ліній”, дотримання яких обходиться надто дорого. Про це говорили 19 листопада на дебатах у Європарламенті в Брюсселі, присвячених тисячі днів від початку повномасштабного вторгнення Росії.