Війна, яку Кремль розв’язав проти України, показала необхідність прискореної зміни світових інституцій. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. І. Мечникова Денис Кузьмін.
Він зазначив, що розмови про реформу ООН та про необхідність змін в інституціях НАТО й ЄС точаться з 1991 року.
“Обвалилася стара система міжнародних відносин, а нову так і не було створено… Система, заточена на період холодної війни, де вона з горем навпіл функціонувала, тобто і НАТО, і європейська спільнота, і Рада безпеки ООН так чи інакше функціонували, але в нових реаліях ці інститути справляються з великими труднощами. А вже коли агресором виступає сама країна-член Ради безпеки ООН, то говорити про якусь ефективність цієї системи нам не доводиться”, — сказав експерт.
Кузьмін акцентував, що міжнародні правила неможливо скасувати, потрібно їх модернізувати та дотримуватися. При цьому, на його думку, війна РФ проти України довела необхідність прискорених змін. Зокрема, нові реалії показали, що всередині Європейського Союзу діє надто складний механізм узгодження.
“Перед зовнішньою загрозою вирішальне випробування на міцність і для НАТО, і для Європейського Союзу, як вони можуть пристосуватися до нових реалій, тобто в ідеалі нові реалії — це прийняття зрештою України до НАТО і Європейського Союзу, і певні зміни всередині. Тобто стирання вже ось цих рамок, яких в інституціях наче й немає, але вони є й у свідомості, й у політиці, і в економіці, між Східною та Західною Європою”, — сказав експерт.
Він переконаний, що європейська цивілізація має консолідуватися, або почнеться її неконтрольована деградація.
“Україна тут у центрі — це той іспит, який має пройти Європа”, — заявив Кузьмін.
Читайте також: Доля України визначить майбутнє ЄС, — Боррель про необхідність збільшення оборонної допомоги
Нагадаємо, що 19 листопада на дебатах у Європарламенті в Брюсселі, присвячених тисячі дням від початку повномасштабного вторгнення Росії, пролунали заяви про те, що Євросоюз має збільшити допомогу Україні та відмовитися від “червоних ліній”, дотримання яких обходиться надто дорого.