Байден провів переговори з Сі — розбір (ВІДЕО)

Джозеф Байден і Сі Цзіньпін. Фото: gettyimages.com

Китай готовий співпрацювати з адміністрацією новообраного президента США Дональда Трампа, заявив голова Китайської Народної Республіки (КНР) Сі Цзіньпін. На полях саміту Азійсько-Тихоокеанського співробітництва у Перу він провів зустріч із президентом Сполучених Штатів Джо Байденом. Однією з центральних тем переговорів є поглиблення співпраці Росії та Північної Кореї (КНДР, Корейської Народно-Демократичної Республіки), повідомляє FREEДОМ.

Розмова двох лідерів тривала близько двох годин. Це їхня третя особиста зустріч і остання для Джо Байдена на посту глави держави. За словами Сі Цзіньпіна, Китай прагне стабільних і здорових відносин зі Сполученими Штатами та готовий працювати з новою адміністрацією. Експерти нагадують, що під час першого президентського терміну Трампа торгові відносини між країнами значно погіршилися.

“В епоху розквіту науково-технічної революції ані роз’єднання, ані порушення ланцюжків постачань не є рішенням — лише взаємовигідне співробітництво може призвести до спільного розвитку. “Маленький двір, високі паркани” — це не те, чого повинна прагнути велика країна — тільки відкритість та обмін можуть покращити добробут людства. Як дві великі країни, Китай і Сполучені Штати повинні враховувати інтереси всього світу і додавати більше впевненості та позитивної енергії у неспокійний світ. Це наша відповідальність перед нашими народами та, як ви зазначили, перед людьми у всьому світі. Ми є найважливішим альянсом у всьому світі. І те, як ми ладнаємо один з одним, може вплинути на решту світу. І тому наші дві країни не можуть дозволити цьому суперництву перерости у конфлікт. Це наша відповідальність, і за останні чотири роки, я думаю, ми довели, що такі стосунки можливі”, — заявив голова КНР Сі Цзіньпін, звертаючись до американського колеги.

Однією з тем обговорення на зустрічі лідерів США та КНР було співробітництво Росії та Північної Кореї. Президент Байден висловив стурбованість перекиданням військ з КНДР до РФ та їхньою участю у війні Росії проти України. Він назвав це небезпечним розширенням незаконної російської агресії, яке може мати серйозні наслідки для безпеки не лише Європи, а й Індо-Тихоокеанського регіону. А ще закликав Китай припинити підтримку російського військово-промислового комплексу (ВПК).

“Варто пам’ятати, що без Китаю [диктатор КНДР] Кім Чен Ин не може загалом проводити будь-яку міжнародну політику. І я сказав би, внутрішню політику, хоча на це йому дається більший карт-бланш. Жодних зв’язків між Росією та Північною Кореєю без втручання Китаю не існує”, — коментує політичний експерт, кандидат філософських наук Андрій Городницький.

За даними української розвідки, Пхеньян в обмін на постачання боєприпасів та солдатів Москві розраховує отримати доступ до російських військових програм, ракетних та ядерних технологій, повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Китай може якщо не припинити, то значно скоротити цю небезпечну співпрацю, вважають експерти. Але вплинути на Пекін може лише консолідована позиція Вашингтона та його союзників.

“Протекціонізм, зокрема обмеження доступу до сучасних технологій, максимальний тиск на рівні спецслужб, виявлення тих чи інших агентів Китаю в усьому світі. Заборона торгувати чи бути монополістом у тих або інших регіонах. І Китай розуміє, що в них експортоорієнтована економіка. І якщо вони не підуть назустріч Сполученим Штатам Америки та решті, то вони можуть отримати болісного ляпаса”, — зазначає Андрій Городницький.

За інформацією джерел агентства Bloomberg, співробітництво Росії та КНДР стане темою обговорення на саміті Групи двадцяти (G20) у Бразилії.

Читайте також: Байден і Сі зустрілися в Перу — про що говорили

Нагадаємо, канцлер Німеччини Олаф Шольц зустрінеться з головою Китаю Сі Цзіньпіном на полях саміту G20 у Бразилії наступного тижня. 

Прямий ефір