Президент США Джо Байден дозволив Україні застосовувати далекобійні ракети ATACMS для ударів по території Росії. Про це напередодні повідомили в The New York Times, посилаючись на американських чиновників. Як пишуть у виданні, ймовірно, спочатку зброю буде використано проти російських і північнокорейських військ для захисту ЗСУ в Курській області. Чиновники, з якими розмовляли журналісти видання, припускають, що пізніше Джо Байден може дозволити Києву використовувати ATACMS не тільки в Курській області. На дозвіл завдавати удар вглиб території РФ відреагували в різних країнах, повідомляє FREEДОМ.
Дозвіл Вашингтона використовувати американську зброю для ударів углиб Росії може стати вирішальним моментом у війні РФ проти України. Про це заявив президент Польщі Анджей Дуда, повідомляє Reuters. Дуда наголосив, що такий крок був необхідний, адже він показує, що Україна користується сильною підтримкою, а позиція Заходу є непохитною і рішучою. Крім того, президент Польщі розкритикував телефонний дзвінок канцлера Німеччини Олафа Шольца російському диктатору Путіну. І назвав це помилкою на міжнародному політичному фронті.
Схвально на цю інформацію відреагувала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. В інтерв’ю німецькому медіа RBB, вона наголосила, що її партія оцінює це рішення так само як це роблять лідери Великої Британії та Франції.
“Якби на нашу країну падали ракети, безпілотники та бомби, якби атакували дитячі лікарні, якби атакували енергооб’єкти, якби просто атакували наше звичайне життя, то ми б теж захищалися. Дозвіл США на застосування зброї дальнього радіуса дії полягає у знищенні пускових установок на російській території. Деякі об’єкти розташовані так близько до кордону, що протиповітряна оборона не допоможе. Саме тут американська далекобійна зброя могла б допомогти Україні. І це в межах міжнародного права, права на самооборону. Кожна країна намагатиметься захистити свої школи та лікарні, щоб діти та дорослі могли вижити”, — заявила Бербок.
Додамо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підтвердив інформацію про намір передати Україні партію з 4 тис. дронів, які оснащені штучним інтелектом і можуть ефективно вражати цілі на значній відстані. За словами німецького міністра, ці безпілотники можуть певною мірою долати систему РЕБ противника й атакувати командні пункти, логістичні вузли, а також інші військові цілі.
Свою позицію щодо далекобійних ударів по території Росії поки що не змінила Франція. У Парижі продовжують вивчати питання, заявив міністр закордонних справ Жан-Ноель Барро. Водночас на початку місяця Франція офіційно оголосила, що передає Україні кілька далекобійних ракет SCALP.
“Ви чули виступ президента Макрона на початку цього року, коли ми відкрито заявили, що це варіант, який ми розглянемо, якщо він дасть змогу завдавати ударів по цілях, звідки Росія нині завдає ударів по території України. Тобто нічого нового”, — зауважив Барро.
Читайте також: Париж ще розглядає можливість зняття обмежень щодо ударів углиб Росії, — глава МЗС Франції
Нагадаємо, за два місяці до закінчення повноважень президент США Джо Байден вперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS, для захисту своїх військ у Курській області Росії.