Росія — це єдина перешкода на шляху до справедливого й міцного миру, йдеться у спільній заяві держав “Групи семи”, присвяченій тисячному дню повномасштабної війни Росії проти України. Країни G7 підтвердили підтримку Києва та пообіцяли посилити санкції щодо країни-агресора, інформує FREEДОМ.
“Росія залишається єдиною перешкодою на шляху до справедливого та міцного миру. G7 підтверджує, що за допомогою санкцій, експортного контролю та інших ефективних заходів, має намір збільшити витрати Росії. Ми єдині з Україною”, — йдеться в заяві на сайті G7.
Про які саме заходи йдеться, не уточнили. Наприкінці жовтня США запропонували союзникам по G7 розглянути санкції щодо експорту російського паладію — це ключовий компонент чіпів для автомобілів, і титану, який використовують у різних сферах промисловості: від виробництва літаків до медичних імплантатів. Проблема в тому, що Європа залежить від постачань цих металів із Росії, пише Bloomberg.
“Російська компанія “Норильський нікель” займає близько 40% світового виробництва, і цю частку ринку буде важко швидко замінити. Для Європейського Союзу постачання обох металів з Росії має вирішальне значення, особливо титану, що використовується в авіації. Санкції проти титану стали б рішучою відповіддю на нещодавню пропозицію Путіна. У вересні він запропонував своєму уряду подумати про обмеження експорту деяких товарів, таких як нікель, титан та уран”, — йдеться в публікації агентства Bloomberg.
У жовтні 2024-го міністри фінансів країн G7 також визнали порушення учасниками ринку стелі цін на російську нафту. “Група семи” разом із Євросоюзом та Австралією встановила прайскеп у 60 доларів за барель ще в грудні 2022 року. Але деякі держави продовжують купувати в країни-агресора сиру нафту за ціною, вищою за встановлену межу. Росія перевозить її на застарілих або дефектних танкерах так званого тіньового флоту. Перекрити Москві шляхи обходу обмежень пообіцяла не тільки “Група семи”, а і Європейський Союз. Ці заходи будуть передбачені в майбутньому — вже п’ятнадцятому санкційному пакеті ЄС.
“Ми очікуємо, що буде посилення тиску з боку енергетичних санкцій, а саме масштабне рішення та відповідь на те, що Росія використовує тіньовий танкерний флот. І ми очікуємо від Європейського Союзу розширення санкцій саме на танкери, тому що Росія не тільки заробляє за допомогою тіньового флоту, а й створює величезний екологічний ризик”, — розповіла керівниця санкційного напряму аналітичного центру Київської школи економіки (KSE Institute) Юлія Павицька.
За словами глави зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепа Бореля, новий раунд антиросійських санкцій буде націлений саме на боротьбу з обходом раніше введених обмежень. Крім індивідуальних санкцій, частиною 15-го пакету Євросоюзу можуть стати й обмеження щодо експорту російського скрапленого природного газу. Зараз заборонено його відвантаження в портах ЄС, але не імпорт.
“Європейський Союз залишається основним імпортером російського скрапленого природного газу. Ми розуміємо та віримо, що ринок у ЄС дає їм змогу повністю замістити й відмовитися від російського газу. Відповідно, ми очікуємо, що у них буде достатньо політичної волі та можливостей прийняти рішення й повністю відмовитися від російського газу”, — сказала Павицька.
Санкції щодо експорту Росією скрапленого природного газу вже ввели Сполучені Штати Америки. Проєкт “Арктик СПГ-2”, який потрапив під обмеження в листопаді 2023 року, був змушений припинити скраплення природного газу. Однак Вашингтон не вніс до чорного списку інші російські заводи з його виробництва: “Ямал СПГ”, що належить компанії “Новатек”, і “Газпром СПГ Портова”. В агентстві Bloomberg зазначають: санкції проти цих підприємств скоротять доходи Кремля, але, ймовірно, призведуть до зростання цін на глобальному ринку.
Читайте також: Країни G7 запевнили в подальшій допомозі Україні для захисту від агресії РФ