Іран допомагає Росії вести війну проти України: які санкції може застосувати ЄС (ВІДЕО)

Прапори РФ та Ірану. Фото: pravda.com.ua

Європейський Союз розширить санкції щодо союзників Росії. ЄС введе новий пакет обмежень проти Ірану і, ймовірно, КНДР (Корейської Народно-Демократичної Республіки — Північної Кореї), пишуть західні ЗМІ з посиланням на європейських чиновників, повідомляє FREEДОМ.

За три місяці 2024 року, з 1 серпня до 1 листопада, Росія випустила по Україні рекордну кількість БпЛА — 4,3 тис. ударних безпілотників типу “Шахед” (Shahed) і дронів, які їх імітують. Перші “Шахеди”, як і технологію їхнього виготовлення, федерація отримала від Ірану, а тепер виготовляє безпілотники в Татарстані та модернізує їх. Останнім часом російська армія атакувала Україну “Шахедами” з термобаричним зарядом.

“Іран є активним учасником цієї війни проти України, проти нашої незалежності. Були аргументи Ірану, що ми тільки продаємо, що це тільки бізнес, але це не тільки бізнес, тому що ліцензії передали Росії, вони побудували відповідні фабрики. Ба більше, вони навчали російські війська. Чи перебували іранці на території Російської Федерації та навчали, як керувати дронами? Так”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

На початку вересня західні медіа повідомили, що Іран надав Росії близько 200 балістичних ракет. Пізніше член іранського парламенту Ахмад Ардестані підтвердив це. Водночас представник Міністерства закордонних справ Ісламської республіки Іран Насер Канаані та президент країни Масуд Пезешкіан постачання заперечували. 10 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що Росія отримала балістичні ракети від Ірану. Тепер федерація збирається використовувати дешеві іранські ракети ближньої дії Fath-360 і Ababil на фронті.

“Росія може завдавати ударів по позиціях на передовій за допомогою дешевої іранської зброї, зберігаючи водночас дорожчу зброю для інших цілей у глибокому тилу. З погляду витрат і вигод українські цілі на лінії фронту не ідеальні для дорогих, складних високоточних ракет, запаси яких і так постійно виснажуються. Постачання дешевших іранських ракет створює для Росії нові можливості”, — пише Business Insider з посиланням на Тімоті Райта, експерта з ракетних технологій Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

За свою співпрацю з Росією і постачання озброєнь Іран серед іншого, ймовірно, отримав 24 літаки Су-35. Як повідомляють російські та іранські джерела, крім винищувачів, федерація надала і ліцензію на їх виробництво. У відкритому доступі з’явився супутниковий знімок від Google Earth за вересень 2024 року. На ньому — процес будівництва аркових укриттів на 3-й тактичній авіабазі Військово-повітряних сил Ірану в районі міста Хамадан.

“Розмір цих укриттів становить орієнтовно 25х30 м, що явно забагато для літаків F-4 Phantom, які базуються там. Це зі свого боку і дає змогу робити висновок про те, що на цій базі іранці будують укриття якраз під російські Су-35С, тим паче що за габаритами підходить”, — ідеться в публікації Defense Express.

Через дедалі тісніше партнерство Москви та Тегерана Європейський Союз 14 жовтня запровадив щодо Ірану санкції. Під обмеження потрапили сім фізичних і сім юридичних осіб. Тепер Брюссель готує новий пакет. До санкційного списку можуть потрапити три російські судноплавні компанії, які доставляють з Ірану військові товари, а також національний морський перевізник країни.

“Є політична домовленість про другий пакет проти Ірану щодо передачі Росії балістичних ракет… І ми вже працюємо над 15-м пакетом санкцій щодо Росії”, — цитує “Радіо Свобода” високопоставленого чиновника ЄС.

За словами верховного представника Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, метою нового раунду антиросійських санкцій Євросоюзу стане боротьба з обходом раніше введених обмежень. Частиною пакета можуть стати санкції проти незаконної торгівлі енергоресурсами. Агентство Bloombegr пише, що під обмеження потраплять нафтові та газові танкери тіньового флоту Москви.

Читайте також: Росія отримала кілька сотень балістичних ракет від Ірану — реакція світу

Прямий ефір