Чи вистачить Росії ресурсів на тривалу війну — оцінки та думки (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

За даними Мінекономрозвитку Росії, інфляція у РФ в жовтні 2024 року становила 8,5%. Цю цифру сильно занижено, кажуть експерти. Протягом двох останніх років Центробанк підвищував головну ставку шість разів, і в грудні її можуть підвищити ще до 23%, заявила глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна. Російських ресурсів не вистачить на тривалу війну, впевнені аналітики. Деталі — в матеріалі телеканалу FREEДОМ.

Через санкції та інфляцію у Росії звалився ринок нерухомості: квартири ніхто не купує, будівництва зупиняються. 

Центробанк Росії підняв ключову ставку до 21%. Це рекордне значення для російської економіки. У результаті відсотки за іпотечними кредитами в банках підскочили щонайменше до 25%, а у великих фінансових установах і зовсім до 40% і вище. Тобто стандартна ринкова іпотека фактично недоступна. 

Крім того, через брак грошей російський уряд згорнув пільгове іпотечне кредитування. Росіяни припинили купувати нерухомість.

“Це ще, звичайно, не рекорд. У світі це — 12 місце. Але наступне підняття ставки очікується в грудні поточного року. Буде засідання Центрального банку й буде підняття через те, що якщо ставка не зупиняє інфляцію, це означає, що інфляція вища, ніж облікова ставка”, — сказав головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус. 

Таке значне підвищення ключової ставки дуже болюче для промисловості та бізнесу. У бюджеті Російської Федерації передбачено рекордні видатки на армію і військово-промисловий комплекс (ВПК). А бізнес ні фінансування, ні дотацій з державної скарбниці не отримує. 

Підприємства у спробі вижити роздувають ціни. Інфляція і зниження реальних доходів громадян, девальвація рубля і зростання споживчих цін — тепер це російська реальність. 

Кремль змушений піти на найбільш непопулярні заходи. Путін видав указ, згідно з яким виплати пораненим на війні Росії проти України сильно скоротили. Деякі — у 30 разів. 

“Хто буде визначати механізм — серйозне чи легке [поранення]? Усе залежатиме від того, наскільки цей поділ працюватиме. Це також створюватиме тиск у російському суспільстві”, — вважає Ус. 

Також це стане чудовою поживою для корупції, кажуть експерти. Розміри хабарів за довідку з потрібним або просто правильним діагнозом злетять до небес. Уряд же обмежується порадами. 

Так, міністр фінансів Росії Антон Силуанов порекомендував росіянам відмовлятися від заощаджень у вільно конвертованій валюті та вкладатися в облігації внутрішньої позики. 

“Силуанов каже, мовляв, а навіщо вам гроші тримати в банках? Купуйте облігації внутрішньої позики, тобто давайте прямо фінансувати війну. Але, можливо, для нас (українців, — ред.) це навіть краще. Адже чим більше буде облігацій, тим більше зростатиме інфляція. Може це кошмар, економічне пекло, яке тільки насувається. Не будуймо ілюзії, що там усе пропало. Ні. Процеси тільки починаються”, — каже ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко. 

Росії не вистачає ресурсів для тривалої війни. Причому, як фінансових, так і людських. 

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) пояснюють: РФ переживає демографічну кризу. А це ускладнює ротацію військових на фронті. Та й спад населення через масштабні втрати російської армії на війні проти України стає дедалі відчутнішим навіть у такій великій країні, як Росія.

Усі заяви Кремля про стабільну економіку — не більше ніж блеф, стверджують експерти. 

“Кремль не зможе підтримувати затяжні військові дії протягом багатьох років і десятиліть, захищаючи російське суспільство від економічних проблем. Постійна західна та міжнародна підтримка опору України на полі бою ще більше посилить економічні проблеми Росії”, — йдеться у звіті ISW. 

За інформацією Генерального штабу ЗСУ, Росія від початку повномасштабного вторгнення в Україну втратила вбитими та пораненими понад 720 тис. осіб. Виплати за пораненнями й так звані “гробові” обійшлися російським платникам податків у десятки мільярдів доларів. Не рахуючи одноразових виплат за підписання контракту з Міноборони РФ і щомісячного утримання.

Читайте також: Кремль урізає виплати пораненим — шукати кошти на війну проти України стає складніше: деталі (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що Путін вирішив заощадити на так званих героях “спеціальної військової операції”. Указ про урізання виплат для поранених військових уже розміщено на офіційному порталі правових актів. 

Читайте такожРосія опинилася серед найнеуспішніших країн щодо монетарної політики, — Левченко

Прямий ефір