Європейський парламент 14 листопада ухвалив резолюцію, в якій вимагає посилити санкції щодо російського тіньового флоту. У документі йдеться про обмеження щодо всіх танкерів, їхніх власників, операторів, менеджерів, банків і страхових компаній, які співпрацюють із тіньовим флотом Російської Федерації. Також депутати наполягають на припиненні експорту російської нафти до країн Європейського Союзу. Про це сьогодні, 16 листопада, повідомляє телеканал FREEДОМ.
Росія продовжує нарощувати постачання нафти з використанням тіньового флоту. За даними Київської школи економіки, таким чином РФ забезпечує 70% морського експорту. В червні 2024 року Росія постачала понад 4 млн барелів на день танкерами тіньового флоту, що вдвічі більше, ніж у грудні 2022 року, коли країни G7, Євросоюз і Австралія встановили цінову стелю на російську нафту в 60 доларів за барель.
Такий експорт нафти дозволяє Кремлю обходити ціновий поріг і фінансувати продовження війни проти України. Крім того, використання старих суден створює серйозні ризики для екології.
Як пише видання Politico, судна тіньового флоту неодноразово залишали розливи нафти у світових водах.
“Щонайменше в дев’яти випадках судна тіньового флоту залишали розливи у світових водах із 2021 року… Мало того, що ці судна значною мірою не керовані, вони часто не застраховані, а це означає, що в разі витоку або серйознішого розливу, уряду буде складно притягнути їх до відповідальності”, — повідомляє видання.
Також резолюція Європарламенту пропонує використовувати безпілотники для відстеження кораблів, і вимагає конфіскації нелегальних вантажів і повного припинення імпорту російської нафти в ЄС. Однак, основними покупцями нафти у РФ є Індія і Китай. Енергетичні експерти сумніваються, що санкції ЄС суттєво вплинуть на цих покупців.
“Яким чином Європейський Союз може збільшити санкції щодо того, щоб не постачали нафту до Китаю і до Індії? Якщо ці країни санкції не вводили на російську нафту, як це зробити? Мені, чесно кажучи, не зовсім зрозуміло”, — зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Зменшити доходи Москви від експорту нафти може падіння цін. Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп пообіцяв збільшити нафтовидобуток і обвалити світові ціни.
“Нафта коштувала майже 100 доларів за барель. За ціни нафти 100 доларів за барель Путін може продовжувати війну, а за 40 доларів це вже неможливо. Видобуток нафти на внутрішньому ринку зріс на 47%, але ж ми тільки почали”, — заявив Трамп.
Експерти припускають, що збільшити видобуток і знизити ціну до 40 доларів за барель можливо, але для цього Америці доведеться під’єднати партнерів.
“Традиційно у Трампа хороші зв’язки з Саудівською Аравією. У принципі вони можуть домовитися про збільшення квоти на видобуток нафти в Саудівській Аравії. Трамп заявив про розморожування нафтопроводу з Канади. Крім того, він стимулюватиме видобуток власних енергоносіїв у Сполучених Штатах. Це фактор, який серйозно вплине на ринок нафти, і на світовий ринок нафти, і на ціни”, — зауважив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
У Росії готуються до реорганізації власної нафтовидобувної галузі. The Wall Street Journal пише, що керівники “Роснефти”, “Газпром нефти” і “Лукойла” ведуть переговори про об’єднання в одну корпорацію. Імовірно, метою злиття може бути підвищення цін для покупців з Китаю та Індії.
Читайте також: Чіпи, танкери та СПГ — що увійде в 15-й пакет санкцій проти РФ (ВІДЕО)
Нагадаємо, в ухваленій резолюції Європейський парламент закликає до більш цілеспрямованих заходів проти суден тіньового флоту в наступних пакетах санкцій ЄС.