Процес зубожіння росіян повільний, але невідворотний — думка економіста

Олександр Савченко. Фото: facebook.com

Причинами зубожіння росіян є військова економіка, зниження реальних доходів громадян, девальвація рубля і зростання споживчих цін. Про це сьогодні, 13 листопада, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів економіст Олександр Савченко.

За його словами, реальні доходи росіян за останній час знизилися в середньому на 10%. Однак санкції Заходу та економічна політика Путіна процес посилюють.

“За моїми розрахунками, з початку війни рівень життя середньостатистичного росіянина впав приблизно на 9-10%. Це не смертельно. Перед цим теж падав рівень добробуту. Починаючи з 2014 року. Але до того дуже сильно зріс у зв’язку з “небесними” цінами на нафту. Тож масло стане делікатесом років через 5-10, якщо Путін процес не прискорить. “Феноменальні” успіхи “економічного генія” сучасності Путіна призводять до того, що він купує українське масло, яке ми експортували арабам, з націнкою приблизно 20%. Тобто, якби була нормальна людина на чолі цієї країни, то вона торгувала б з Україною, і на більшість позицій харчових продуктів ціни б були на 20-25% меншими, ніж зараз. За все треба платити. Ось народ Росії й платить за таку політику Путіна”, — зазначив Савченко.

Центральний банк Росії так само навряд чи здатен приборкати інфляцію, реальне зростання якої становить близько 20%, попри запевнення очільниці Ельвіри Набіулліної вийти на зниження ключової ставки до 2025 року.

“Центробанк має один інструмент тиску на інфляцію. Це ставка. І ставка працює тільки тоді, коли вона вища, ніж рівень інфляції. Це говорить про те, що голова Центрального банку знала: коли ставка була 19%, то інфляція також становила близько 19-20%, і вона не працювала. Щоб гасити інфляцію, ставка має бути вищою. Це свідчить про те, що реальний рівень інфляції не 8-9%, як свідчить Мінфін [Росії]. Ні, реальна інфляція в районі 19-20%. Тепер чи може Центральний банк знижувати ставку. Теоретично може, але перед цим має відбутися таке явище, як падіння цін. А як може бути падіння цін, коли існує дефіцит за багатьма видами продукції?” — зауважив економіст.

Так само він упевнений у тому, що інша причина нездатності Центробанку РФ впоратися з інфляцією лежить в економіці воєнного часу.

“Путін захотів фінансувати війну у великих обсягах. Він сказав, хочу витрачати на війну наступного року на 22% більше, ніж цього. А де взяти ці гроші? Фонд національного добробуту практично порожній. Залишається такий інструмент, як друкувати гроші. А потім перенаправляти ці гроші у військово-промисловий комплекс, на “гробові” і на “підйомні”. А раз іде друкування грошей, це означає, що інфляція буде тільки прискорюватися”, — сказав Савченко.

Також прискорить інфляційні процеси й девальвація рубля, вважає експерт.

“Росія довго тримала стабільний курс рубля, але він в останні два місяці посипався. Причому дуже сильно, більш ніж на 10% відбулася девальвація. Це означає, що іноземні продукти стають дорожчими й всі складники, пропорційно падінню курсу. Наступного року курс ще на 15% впаде. Тільки курсові зміни призведуть до прискорення інфляції”, — вказав він.

Збільшення ключової кредитної ставки призведе до подорожчання кредитів і для реального сектора економіки, що також матиме для нього негативні наслідки, каже Савченко.

“Економіка — це така річ, де чудес не буває. Ти намагаєшся виправити інфляцію, але тим самим вбиваєш економічне зростання. Буде менше грошей через подорожчання кредитів на економічне зростання і навіть на підтримку поточного рівня виробництва. Будуть банкрутства, невиплати кредитів. Ну, за все треба платити. Спочатку це буде економічна ціна”, — зазначив експерт.

Також знижується рівень платіжної дисципліни клієнтів російських банків, тобто виплати за іпотечними та споживчими кредитами громадян Росії, зауважує економіст.

“Набіулліна просила зупинити підтримку державою іпотечного кредитування, особливо на житло, ще два роки тому. Передбачала, що це обернеться масовою кризою погашення кредитів. За час війни середньостатистичний росіянин став на 10% біднішим, а кредити стають більшими, процентна ставка теж зростає. У РФ дедалі більше фізичних осіб, офіційно визнаних банкрутами. Нещодавно таких було 5 тис., але скоро буде 50 тис., а потім і мільйон, я так думаю. Це непроста процедура, не всі зможуть її пройти. Але банкам від цього легше не стане. Тобто у них зростатимуть невиплачені кредити. Звідси до банкрутства банків один крок”, — сказав Савченко.

Міністр фінансів РФ Антон Силуанов порадив громадянам відмовлятися від заощаджень у вільно конвертованій валюті та порекомендував вкладатися в облігації внутрішньої позики. Це також матиме негативний вплив на зростання інфляції, проте воно не буде лавиноподібним, вважає економіст.

“Силуанов каже, мовляв, а навіщо вам гроші тримати в банках? Купуйте облігації внутрішньої позики, тобто давайте прямо фінансувати війну. Я так скажу, можливо, для нас це навіть краще. Тому, що чим більше буде облігацій, тим більше буде інфляція. Може це кошмар, економічне пекло, яке тільки насувається. Не будуймо ілюзії, що там усе пропало. Ні. Процеси тільки починаються”, — резюмував економіст.

Читайте також: Кремль спускає все більше грошей на війну проти України — до чого це вже призвело економіку РФ, розповіли експерти

Як повідомлялося раніше, Росія продовжує збільшувати кошти на війну проти України, у бюджеті на наступний рік закладено 13,5 трлн рублів на оборону.

Прямий ефір