Війська Російської Федерації за участю військовослужбовців Народної армії Північної Кореї вже зазнали втрат під час наступу в Курській області. Росія підготувала кілька тисяч солдатів армії КНДР і направила в зону бойових дій через брак власних ресурсів.
Втрати армії КНДР
Армія РФ почала новий наступ у Курській області, свідчать дані аналітичного проєкту DeepState, ідеться про такі населені пункти, як Погребки, Зелений Шлях, Дар’їне і Суджа. Як повідомляє видання Forbes, російська 810-та бригада морської піхоти за участю північнокорейців атакували позиції Збройних сил України в Курській області із застосуванням щонайменше 14 бронетранспортерів, десять із яких унаслідок цього було знищено, пошкоджено або кинуто.
Крім того, росіяни навчають солдатів армії КНДР роботи з дронами, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при Раді національної оборони та безпеки України.
“Війська Північної Кореї були перекинуті в райони неподалік від лінії фронту під Курськом, щоб навчатися в реальних бойових умовах використання дронів. Протягом 3 місяців північнокорейці будуть готові замінити російського бойового солдата, але Україна визначила місця їхньої дислокації. Ми знаємо, що на цих позиціях перебувають північнокорейці, і ці позиції були вражені”, — повідомив Андрій Коваленко, голова ЦПД при РНБО України.
Повідомив про зафіксовані перші втрати серед солдатів Північної Кореї в Курській області й президент України Володимир Зеленський, виступаючи на пресконференції за підсумками участі в саміті Європейської політичної спільноти.
“11 тис. військовослужбовців, частина з них уже брала участь в активних бойових діях проти українських солдатів, і вже є втрати. Якщо ми не застосуємо адекватну зброю і не чинитимемо політичного тиску на Російську Федерацію, наступним кроком може стати набагато ширше залучення північнокорейського контингенту. Адже Путін завжди стежить за реакцією світу, а я вважаю, що ця реакція недостатня”, — зазначив Зеленський.
Військові експерти впевнені: факт, що РФ залучає на Курський напрямок солдатів із КНДР, свідчить насамперед про те, що федерація не може впоратися, зокрема через катастрофічну нестачу живої сили.
“Російське керівництво змушене залучати в Курській контроперації все більше підрозділів російських силових структур. Зараз чисельність військових оцінюють у 45 тисяч, тоді як на початку Курської операції було на порядок менше. Зараз відзначається участь північнокорейських солдатів на окремих напрямках. Це нагадує пробні кроки, тому що північнокорейським підрозділам потрібно вивчити театр бойових дій, їм потрібно вивчити тактику і це все робити в бойових умовах. Потрібно сказати, що будь-яке їхнє залучення призводить до втрат. За три місяці Росія зазнала втрат близько 20 тисяч військовослужбовців, це орієнтовно 7 тисяч на місяць, 20-30 на день. І чим більше буде на лінії фронту північнокорейських військових, тим більше вони поповнюватимуть статистику втрат російської армії”, — зауважив військовий експерт Валерій Рябих.
Втрати серед солдатів Північної Кореї підрахувати досить важко, росіяни маскують північнокорейців під бурятів. Про це раніше повідомляв міністр оборони України Рустем Умеров в інтерв’ю південнокорейському телеканалу KBS.
Це відбувається на той випадок, якщо солдати з КНДР загинуть і їхні тіла потраплять до рук українських військових, щоб в України не було чітких даних, що це саме північнокорейські військові. У Силах оборони України вже розробляють методички для налагодження контакту з солдатами Кім Чен Ина — виготовлено розмовник із простими фразами корейською мовою. Ходять чутки про те, що в Україні вже є представники Генерального штабу Південної Кореї та південнокорейської розвідки, які допомагають намалювати психологічні портрети північнокорейських військових, що може допомогти переконати їх, у разі чого здатися в полон.
Ефективність північнокорейських підрозділів на полі бою під великим питанням через труднощі координації. В аналітичній організації “Центр оборонних стратегій” зазначили, що мовний бар’єр і відмінності в рівні військового вишколу між росіянами та північнокорейцями стануть для збройних сил РФ серйозним випробуванням.
Тим часом головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський відвідав підрозділи, які беруть участь у бойових діях на Курському напрямку. Він наголосив на важливості цього відрізка фронту для оборони України.
“Важливість цього оперативного району не можна недооцінювати з огляду на кількість військ противника, які там зосереджені. Якби не стійкість наших воїнів, ці десятки тисяч ворогів із найкращих російських ударних частин штурмували б наші позиції на Покровському, Курахівському чи Торецькому напрямках, що суттєво погіршило б ситуацію на фронті. Зараз вони, виконуючи наказ свого військового керівництва, намагаються витіснити наші війська і просунутися вглиб території, яку ми тримаємо під контролем”, — зазначив він у Telegram.
Сирський також назвав завдання Сил оборони на цьому напрямку — стримувати та знищувати ворога на його землі.
“Тому моя робота була присвячена наданню допомоги командирам в організації бойових дій, підвищенню ефективності вогневого ураження противника та розв’язанню питань всебічного забезпечення і підготовки резервів. Вдячний нашим воїнам за стійкість і хоробрість у боротьбі з російським агресором”, — додав головком.
Низка аналітиків припускає, що сьогодні мета РФ — відвоювати якомога більше територій до того, як Дональд Трамп офіційно вступить на посаду президента США і запропонує свій мирний план.
The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела, пише, що план Трампа нібито передбачає, що Україна і РФ мають погодитися на перемир’я вздовж нинішньої лінії фронту. Таким чином Росії доведеться віддати частину своєї території. Тому Кремль може піти на ще більші втрати, намагаючись повернути Курську область під свій контроль, припускає видання Форбс.
“Це була “кривава баня” для росіян. Але не чекайте, що вони припинять атакувати. Політика 33-місячної більш масштабної війни Росії з Україною зараз перебуває в стані змін, коли республіканець Дональд Трамп переміг на президентських виборах у Сполучених Штатах”, — йдеться у статті.
Думки експертів
Як Росія використовує військовослужбовців північнокорейської армії в Курській області? З якими складнощами стикаються росіяни під час взаємодії з солдатами КНДР? Як участь підрозділів армії КНДР впливає на ситуацію на лінії фронту? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Іван Ступак, військовий експерт;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки, військовослужбовець ЗСУ;
- Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
ІВАН СТУПАК: Солдатів КНДР кидають першими на небезпечні ділянки фронту
— У Курську область були відправлені військові з Північної Кореї для посилення і допомоги армії РФ. Завдання стоїть не в навчанні північнокорейських військових, а в тому, щоб вони зробили свою роботу.
Ймовірно, російському командуванню легше керувати солдатами з КНДР, коли вони перебувають у різних підрозділах, ніж створювати з них окреме ударне угруповання. А коли вони розподілені невеликими партіями, то їх, наприклад, на розсуд Кремля можна кидати першими на небезпечні ділянки, де невідомо, чи є там українські міни.
Також військовослужбовців армії КНДР можуть у перших рядах відправляти на українські позиції для збереження особового складу російської армії. Крім того, вони можуть здійснювати охорону військових об’єктів. Вивільнений ресурс у вигляді російських військових відправляють виконувати бойові завдання.
Спочатку в Росії показали кадри, де північнокорейські військові маршують, отримують форму, гуляють Красною площею. Було видно, що це все заохочувалося. А потім, імовірно, помітили якесь всередині російської армії з цими військовослужбовцями. І один польовий чеченський командир виступив не дуже приємно щодо північнокорейських військових. І взагалі російські військові були незадоволені тим, що в них забирають казарми тощо.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Мобілізаційний ресурс КНДР — 1,5 млн осіб
— Використання Росією північнокорейських військ проти ЗСУ — це ескалація. Солдатів КНДР використовують, як піхоту. На жаль, людське життя ні в Російській Федерації, ні вже тим паче в Північній Кореї нічого не варте, і цим Путін, звісно, буде користуватися.
Ми повинні розуміти, коли росіяни зрозуміють, як правильно використовувати солдатів КНДР у війні, і вони будуть ефективні, то їх кількість буде збільшено. Мобілізаційний ресурс Північної Кореї — близько 1,5 млн особового складу. Їм є звідки черпати людей для “м’ясних штурмів”.
Крім того, РФ зараз вибудовує спільний військово-промисловий комплекс із Північною Кореєю. Путін за допомогою КНДР вирішуватиме для себе дуже багато питань: піхота, якої завжди не вистачає на полі бою і яка тепер обходиться значно дешевше.
Крім того, російський ВПК за допомогою Північної Кореї може у 2025 році вийти на новий рівень. Шляхом такої співпраці відбувається і посилення КНДР. Це все має бути серйозним аргументом для Європи, США та держав-партнерів. Японія та Південна Корея вже стривожені тим, що відбувається.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Солдати КНДР створюють додаткові виклики для Сил оборони
— Маючи доступ до інформації, ми можемо реально оцінити, що з себе представляють північнокорейські військові. На відміну від них, тому що громадяни КНДР не мають правдивої інформації про зовнішній світ, вони перебували в закритому інформаційному просторі.
Ми не очікували північнокорейських солдатів, якихось унікальних технологій і тактичних способів ведення бойових дій. Ми розуміли, що вони будуть разом з окупантами розділяти долю “гарматного м’яса” і працюватимуть у тих самих форматах, у яких працюють російські загарбники в Україні. Солдати КНДР, як і росіяни, гинуть під час ударів нашої артилерії й це триватиме. Безумовно, їхня присутність створює додаткову напругу на окремих ділянках фронту.
Десятки тисяч північнокорейських солдатів — це потенційні жертви цієї війни. Проте вони створюють додаткові виклики для українських Сил оборони й змушують нас додатково працювати для їхнього знищення. Північна Корея — союзник Росії та ворожа щодо України держава.
ЄВГЕН ДИКИЙ: Солдати армії КНДР дуже дисципліновані
— Північнокорейська армія не воює й у себе вдома здебільшого використовується як безплатна робоча сила. Вони добре вміють працювати лопатами — це не підлягає сумніву. Наскільки добре північнокорейців навчають бойової справи — велике питання.
Північнокорейські солдати взагалі не чули слово “дрон”, не бачили окулярів-FPV, тож невідомо, як їх можна навчити керувати безпілотниками. Вони навіть ніколи в житті не користувалися інтернетом.
Це люди, які живуть в абсолютно іншому просторі — ізольованому. Тому, чесно кажучи, як їх можна використовувати інакше, ніж як “гарматне м’ясо”, яке будуть хвилями гнати на противника, я насилу уявляю. І як вони себе поведуть, побачивши, наприклад, наших дронів, коли їм на голови щось посиплеться — взагалі незрозуміло.
Водночас північнокорейські військові дуже дисципліновані. Мова не тільки про те, що в них промита голова пропагандою. Річ у тім, що у них удома сім’ї, і вони чудово знають, що такі режими, як режим товариша Ина, робить із сім’ями перебіжчиків і зрадників батьківщини.
З одного боку, найімовірніше, солдати КНДР дуже погано навчені, навіть порівняно з російськими новобранцями, до сучасної війни взагалі не пристосовані, але з іншого — вони невибагливі та дисципліновані. Північнокорейці будуть дуже боятися порушити накази через заручників вдома. Які з цих факторів переважать — покаже тільки реальний бій.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Росія навчила солдатів КНДР за кількома напрямками
— Сьогодні відомо, що Північна Корея відправила представників двох-трьох родів військ. Маються на увазі артилеристи, піхотинці та спецпризначенці — так звані сили спеціальних операцій. Відповідно, кожен працює за своїм напрямком.
Росія готувала і навчала солдатів КНДР на полігонах на Далекому Сході. Їх навчали артилерійським стрільбам і загальновійськовому бою. Це завдання, які виконує піхота: на полі бою штурми позицій і окопів. Крім того, Росія вже ознайомила північнокорейські підрозділи з використанням безпілотників і засобів радіоелектронної боротьби. І це важливий момент для армії КНДР. За всіма цими напрямками зараз північнокорейські війська можуть бути пущені в дію в Курській області.
У Північній Кореї розраховують, що хтось із цих військових зможе повернутися додому, а потім саме оператори БпЛА і фахівці з використання РЕБ будуть корисними, зокрема для агресивної політики Кім Чен Ина щодо Південної Кореї.