У Брюсселі анонсували новий, 15-й пакет економічних санкцій проти Росії. Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель визнав, що Москві вдається адаптуватися до раніше введених проти неї обмежень. Тому в цей пакет санкцій буде включено зокрема боротьбу з обходом санкцій. Про це сьогодні, 11 листопада, повідомляє телеканал FREEДОМ.
Поблизу Костянтинівки (Донецька область) 5 жовтня збили літальний апарат. Після аналізу силуету в процесі падіння та уламків апарату, фахівці дійшли висновку, що росіяни “дружнім вогнем” збили свій новітній бойовий безпілотник С-70 “Охотник”, який ніс керовану авіаційну бомбу УМПБ Д-30. Це дослідний БпЛА, ще не введений у серійне виробництво. У РФ налічувалося 4 таких прототипи вартістю в 15 млн доларів кожен.
Фахівці Головного розвідувального управління Міністерства оборони України досліджували деталі апарата, що впав, і дійшли висновку, що під час його складання використано західні компоненти.
“Аналіз будови російського БпЛА С-70 “Охотник” засвідчив: для створення цієї зброї держава-агресор, попри санкції, використовувала компоненти, виготовлені західними компаніями. Зокрема, у російському “Охотнике” виявлено мікроелектроніку та інші технологічні складники виробництва компаній Analog Devices, Texas Instruments і Xilinx-AMD (США); Infineon Technologies (Німеччина); STMicroelectronics (Швейцарія)”, — ідеться в повідомленні ГУР МО.
Глава української розвідки Кирило Буданов переконаний, що західні компоненти є в кожному російському БпЛА і в кожній російській ракеті. Через експортні обмеження західних держав Москва купує їх через компанії, зареєстровані в третіх країнах.
“Якщо ви відкриєте будь-яку з цих ракет або безпілотників, ви самі побачите, що вони сповнені західних компонентів. Компанії можуть говорити, що вони нічого не продають у Росію, що вони просто продають яким-небудь посередникам. Але це не змінює того факту, що ці частини потрапляють до Росії у величезних обсягах”, — зазначив він у коментарі агентству Bloomberg.
Єдиний спосіб перешкодити російській армії атакувати територію України — зупинити потік напівпровідників до РФ. У своїй статті Bloomberg спроби припинити роботу компаній-прокладок порівнюють із грою в “кішки-мишки”. Щойно фірма потрапляє до чорного списку або опиняється під вторинними санкціями, на її місці одразу ж з’являється інша.
За даними ГУР, якщо не буде відповідної реакції на ситуацію, що склалася, 2025 року Росія буде здатна виробляти на 30% більше артилерійських снарядів, ніж усі країни ЄС разом узяті, тому необхідно вже зараз стратегічно осмислити це і запобігти.
РФ обходить санкції не тільки в імпорті напівпровідників, але й у торгівлі енергоносіями. Зокрема, для цього створено тіньовий флот, що складається із сотні застарілих або дефектних танкерів, зареєстрованих поза юрисдикцією країн, які запровадили обмеження на російську нафту, та застрахованих лише формально. За допомогою цього флоту Росія продає нафту за ціною вище 60 доларів за барель, тобто вище граничної ціни, встановленої G7. Очікується, що боротьба з обходом РФ введених раніше обмежень стане метою 15-го пакету санкцій Євросоюзу.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернув увагу на необхідність посилення заходів протидії обходу санкцій.
“Нам потрібно посилювати заходи протидії обходу санкцій. Тому що Росія не може виробляти нічого без іноземних запчастин, чипів, компонентів. Нам потрібно використовувати санкції, щоб ізолювати промислові спроможності Росії. Щоб у них не було можливості імпортувати потрібні компоненти з інших країн”, — заявив міністр.
Видання Politico пише, що до 15-го пакету санкцій Євросоюзу можуть увійти обмеження щодо російського скрапленого природного газу (СПГ), купівля якого все ще дозволена в ЄС. Також у статті акцентують на тому, що низка європейських урядовців наполягає на включенні до цього санкційного пакету обмежень у сфері ядерної енергетики та зокрема компанії “Росатом”.
Проти таких обмежень виступає Угорщина. Очікується, що Брюссель почне активну роботу над новим санкційним пакетом у січні 2025-го — коли Угорщина закінчить своє головування в Раді ЄС і її місце займе Польща.
Читайте також: Санкції щодо Росії працюють, і її промисловість зазнає серйозних труднощів, — єврокомісар з торгівлі
Як повідомлялося раніше, представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Набіла Массралі заявила, що рішення про введення санкцій відносно Росії та реакція ЄС на російське вторгнення в Україну були одноголосно вироблені всіма країнами-членами.