Бойові бригади Збройних сил України готують новобранців. Підготовка проходить на полігонах під наглядом досвідчених інструкторів. Рекрутів навчають тактики та бойового злагодження. Головна мотивація — прогнати російських окупантів з української землі. Як проходить підготовка поповнення в 57-й окремій мотопіхотній бригаді, розповіли кореспонденти телеканалу FREEДОМ.
Харківська область — один із найгарячіших напрямків на лінії фронту. Куп’янськ, Вовчанськ і Липці — населені пункти, де за кожен клаптик української землі точаться жорстокі бої. Щоб підтримати піхоту на першій лінії оборони, бойові бригади готують собі поповнення.
Для нових бійців — це перше заняття зі стрільби. Військовослужбовець із позивним “Гриша” — наймолодший із п’ятірки воїнів, які тренуються стріляти. Йому — 23, він із Рівненської області. Навчався на комп’ютерного інженера. Боєць розповів, що навчання довелося відкласти та допомагати військовим захищати рідну країну.
“Тут уже більше і краще вчуся стріляти, якось воно раніше не дуже виходило, а зараз уже набагато краще. Страшно, рідні також дуже хвилюються, але будемо сподіватися на краще, щоб повернутися, все-таки кохана дівчина чекає вдома”, — зізнався військовослужбовець.
Умови полігону для тренувань мобілізованих максимально наближені до реальних. Тут сувора дисципліна, всі команди необхідно відразу виконувати. За словами інструкторів, кожен має розуміти, що щойно надійде наказ їхати в ротацію на фронт — навчальних мішеней уже не буде.
“Щоб хлопці зрозуміли, що вони перебувають справді в бойовому підрозділі та будуть виконувати ті чи інші поставлені завдання, які на нас покладені. Можливо, у них було якесь навчання, але це було раніше, вони виконували свої обов’язки в іншому напрямку, зараз вони перебувають у бойовому підрозділі, і для них потрібне зовсім інше навчання, тобто так зване злагодження, яке вони мають пройти”, — пояснив військовослужбовець 57-ї окремої мотопіхотної бригади Михайло.
На іншому майданчику полігону йде відпрацювання оборони будівлі. Групи розподіляють на сектори, де їм необхідно побудувати мінімальні укріплення з усього, що є під рукою. Водночас у будь-який момент може початися атака.
“Дав їм час, щоб вони підготувалися, розслабилися, і на нежданчику, так би мовити, зайшов і почав показувати їм, як закидати гранати з різних щілин. Вікна, дірки в стелях із різних боків… Закинув дим, закрив їм огляд, так би мовити, і застав їх зненацька, вони розгубилися. Ми так відпрацьовуємо, як тримати оборону”, — повідомив військовослужбовець Олександр.
Інструктор на позивний “Дід” на фронті — з 2014 року, служив у спецпризначенні, обороняв Донецький аеропорт. Сам за професією історик. Він жартує, що кулемет його більше слухається, ніж діти в школі. Свій бойовий досвід за десять років “Дід” намагається передати новобранцям.
“Ми тут максимально, скільки можемо, мотивуємо, підіймаємо дух. І такий результат є ще з літа, коли треба хлопців на передку міняти — підходять добровольці, ніхто не відмовляється. Хлопці вмотивовані, ви бачите, що вони на куражі, їм це подобається, очі горять, і приємно з ними займатися. Бо з підлеглими потрібно бути на одній хвилі”, — зауважив він.
32-річний Микола вже тиждень тренується на полігоні. Він вважає, що після того, як освоїли базові навички військової справи, важливо їх закріпити практикою. Більше уваги він приділяє стрільбі та будівництву барикад, в останньому йому допомагає цивільна професія — зварювальник.
“Треба знати все — медицина, потім стрільба, стійка, заняття оборони — все потрібно! Я думаю, коли командири побачать, що вже готовий, тоді мене і відправлять, поки що мене вчать”, — розповів Микола.
На думку інструктора з позивним “Сіверськ”, який служить у 57-й бригаді з вересня 2023 року, для новеньких важливі всі дисципліни, які відпрацьовують на полігоні.
“Хочу звернутися до тих, хто наразі не проходить підготовку, не проходить службу, а ще ухвалює якісь рішення: готуйтеся, будь ласка, тому що вас тут не вистачає, саме вас! І готуйтеся вже вдома, перебуваючи в комфортних умовах, читайте військову літературу, тому що ми живемо в країні, що воює, ми повинні бути готові до захисту своєї батьківщини”, — упевнений “Сіверськ”.
Навчання новобранців на полігонах бригади триватиме стільки, скільки необхідно для підготовки, адже потім це допоможе зберегти життя в реальному бою.
Читайте також: Імітація бою, штурм і зачистка будівлі: на Львівщині українські захисники відточують навички (ВІДЕО)