Політика новообраного президента США Дональда Трампа щодо України буде зрозуміла, коли буде сформовано його адміністрацію. Таку думку сьогодні, 9 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Коли буде сформована адміністрація [Трампа], тоді буде зрозуміло, хто персонально за які сектори відповідатиме, включно із зовнішньою політикою, обороною, фінансами та національною безпекою. Після цього ми розумітимемо, яка нова стратегія (а в тому, що вона буде новою, я не сумніваюся) зовнішньополітичних ініціатив або дій Сполучених Штатів. А це впливає на всі країни”, — сказав Подоляк.
Безумовно, Україна уважно відстежувала і перебіг виборчого процесу, і заяви кандидатів у президенти США, зокрема щодо майбутньої політики з Євросоюзом, з Україною.
“Вплив Сполучених Штатів глобальний, це вплив лідерського плану. І він, безсумнівно, ресурсно надзвичайно важливий для всіх країн, зокрема для України. Для нас вкрай важливо розуміти, чи будуть США наполягати на необхідності дотримання міжнародного права загалом, на необхідності відповідати агресору за факт агресії, якою буде оновлена стратегія щодо Росії”, — акцентував радник глави ОПУ.
Наразі глобальна увага прикута до реакції, до майбутніх заяв новообраного президента.
“Що саме він буде тепер заявляти, отримуючи брифи від розвідструктур, аналітичних центрів того ж Пентагону. Як він сприйматиме інформацію, яку він у більшому обсязі отримає з полів війни в Україні. І які будуть із цього випливати заяви”, — пояснив Подоляк.
Він порадив не сприймати буквально передвиборчі заяви Трампа, а орієнтуватися на його риторику після вступу на посаду.
“Тому що реальне життя більш багатопланове, ніж прості заяви, які робляться, особливо під час виборчих кампаній. Тому я б спокійно ставився до тих заяв, які лунали до моменту голосування на виборах. Ці заяви були спрямовані насамперед на внутрішню аудиторію і вони були максимально конкурентними стосовно представників штабу кандидата від Демократичної партії пані Гарріс. Відповідно, вони могли бути конфліктними за визначенням, бо в межах такої жорсткої конкурентної виборчої кампанії позиції кандидатів мали різнитися дуже сильно. Заяви ж на посаді президента мають зовсім інший обсяг репутаційної значущості, інший обсяг занурення в конкретні проблеми”, — зазначив він.
Подоляк перелічив основні передвиборчі заяви Трампа, які можуть бути покладені в основу його президентської політики:
- Сполучені Штати мають зберегти позицію глобального лідера;
- не давати можливості більш агресивно поводитися країнам-ізгоям, які провокують міжнародне право, зокрема й Росії;
- Америка має знову стати великою, а це неможливо без зміни підходу в зовнішній політиці.
“Тобто зовнішня політика США має стати більш активною, більш жорстко відповідати на ті виклики, які ми сьогодні бачимо від цілої низки країн на Близькому Сході, у Східній Європі, у Тихоокеанському регіоні тощо. І головне — щоб Україна продовжувала реалізовувати свою державну суб’єктність. Що таке суб’єктність? Це, зокрема, наші можливості, компетенції бути корисними в абсолютно конкретній ситуації. У даній ситуації йде з’ясування, хто все-таки є глобальним лідером, і які правила будуть домінувати — ті, які пропонують США з партнерами, або ті, які пропонує Росія зі специфічними партнерами. Тут Україна зайняла чітку позицію, і її треба продовжувати просувати. І Україна вже довела, що ми є невіддільною частиною демократичного світу, ми вже довели свої можливості, свої компетенції та свої права з погляду участі в цьому демократичному таборі”, — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: “Сірий кардинал у команді Дональда Трампа”: що відомо про майбутню главу апарату Білого дому, розповіла Філіпенко
Нагадаємо, 5 листопада у США відбулися вибори президента, на яких переміг представник Республіканської партії Дональд Трамп. Інавгурація Трампа відбудеться 20 січня 2025 року. До цього главою Білого дому залишається представник Демократичної партії Джо Байден.
Читайте також: Три з п’яти претендентів на посаду держсекретаря США або радника з нацбезпеки виступають за допомогу Україні, — політолог