Минулі два роки стали рекордними в Росії з ухвалення вироків про державну зраду та інші статті, пов’язані з будь-якими “екстремістськими” закликами. Про ситуацію з політичними репресіями у РФ сьогодні, 8 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла голова фонду “Русь сидящая” Ольга Романова.
Як зазначила правозахисниця, зростання кількості ухвалених вироків зумовлено тим, що виносять їх людям, проти яких кримінальні справи було порушено раніше, наприклад, 2022 року, тому кількість вироків з кожним роком зростатиме.
“Тетяну Лалетіну, студентку з Томська, 21 рік, було засуджено цього року за держзраду, вона отримала 9,5 років за донат ЗСУ. Це був навіть не прямий донат ЗСУ, а донат одному з українських фондів. Вона зробила цей донат 24 лютого 2022 року. І зараз пішли вироки щодо людей, яких затримували у 2022 році. У 2025-му ми отримаємо вироки щодо людей, яких затримали у 2023-му, і так далі. І тому думаю, що кожен рік буде рекордним. У РФ викошують будь-який опір, абсолютно”, — зауважила Романова.
За її словами, репресивна машина Росії хоча й набирає обертів, але поки що діє не настільки масштабно, як, наприклад, у Білорусі.
“За моїми даними, за 6 місяців 2024 року винесено 649 вироків за “екстремістськими” статтями. Додамо до цього ще стільки ж за держзраду, за шпигунство, пов’язане з підтримкою та допомогою Україні. І буде приблизно 1 000-1 300. Загалом у Росії зараз 1 300 політв’язнів. Це на 145-мільйонне населення. Це менше, ніж політв’язнів у Білорусі зараз, разом з тим Білорусь набагато менша за Росію”, — зазначила Романова.
Також утричі, порівняно з минулим роком, зросла кількість засуджених за злочини, пов’язані з військовою службою, зокрема дезертирство та невиконання наказу.
“Дезертувати має більше. Так, їх ловлять, їх засуджують. Їхні терміни — це в середньому шість років. Дезертирство входить до дуже невеликого переліку статей, за якими із СІЗО не забирають назад на фронт. Безумовно, це набагато краще, ніж бути вбитим і вбивати. Люди мають розуміти, що в цей воєнний час так і треба робити. І що раніше вони дезертують, то краще. Якщо немає можливості здатися в полон, скориставшись українською програмою “Хочу жити”, треба йти з фронту, треба йти з військкомату, треба бігати від призову, від армії. Я дуже задоволена тим, що цього року вперше Франція надала політичний притулок 20 російським дезертирам і взагалі ухильникам від армії”, — сказала правозахисниця.
Репресії у Росії поширюються не тільки на людей, які зробили “неправильний” донат, а й на людей, які “неправильно” відповіли на запитання про війну в соцопитуванні, додала Романова.
“Нещодавно учасник вуличного опитування отримав 5,5 років позбавлення волі за те, що він прямо і чесно відповів на запитання, що він думає про “спеціальну військову операцію” (“СВО”). Він усе сказав правильно, що це агресія Росії проти незалежної держави, яка нічого їй не зробила. Він отримав 5,5 років спочатку умовно, але в апеляції вирок було переведено в реальний термін”, — сказала вона.
Романова вважає, що росіяни підтримують війну найчастіше з економічних причин.
“Уся економіка стала на “військові рейки”. Багато в чому добробут росіян залежить зараз від війни. Виробництво важкого озброєння, виробництво танків, виробництво безпілотників, банківське та юридичне обслуговування цього всього, крім безпосередньо участі в “СВО”. Зрештою, і домобудівництво на гроші, отримані за вбитих учасників “СВО”, за поранення під час “СВО”, – перерахувала вона.
Також у РФ виплачують великі виплати контрактникам, причому губернатори влаштовують “перегони” за їхніми розмірами. Романова зазначає, що на ці суми більше спокушаються жителі не центральних міст, а глибинки.
“У Москві можна підписати контракт [з Міноборони РФ] і отримати відразу 5,5 млн рублів. Це величезні гроші, навіть у Москві можна відразу купити квартиру. Але це гроші не для москвичів. Це так [мер Москви] Собянін виконує план і в реальності набирає людей із регіонів, влаштовує їх у “Мосгаз”, у “Мосводоканал”, щоб потім відзвітувати, що московські підприємства жертвують людьми, “все для фронту, все для перемоги”. Звісно, це висмоктування з регіонів чоловічої сили, різних маргіналів, усіх. Освічені, з хорошими доходами росіяни, які живуть у великих містах, на війну не хочуть, не збираються, але в ній беруть участь податками й так далі”, — додала правозахисниця.
Вона зазначила, що більшість росіян підтримують війну РФ проти України, але не готові, щоб у бойових діях брали участь члени їхніх сімей і родичі.
“І родичі строковиків, і самі строковики не хотіли б брати участь у війні. Нехай будуть контрактники, північнокорейці, ув’язнені, мобілізовані, тільки наших не чіпайте, ось особисто мого не чіпайте. Усі інші — будь ласка, робіть із ними все, що хочете. Така типова інфантильність, небажання нічого змінювати, і залякування, звичайно”, — зауважила Романова.
Вона також прокоментувала дії співробітників поліції РФ і Росгвардії, які часто ставлять затриманих за дрібні правопорушення, зокрема й жінок, перед вибором — “або йдеш на фронт, або кримінальна справа”.
“Так відбувається практично у всіх регіонах Росії. Почерк різний, але скрізь одне й те саме. Скрізь людей або провокують на дрібні правопорушення, або вигадують правопорушення, або погрожують. Зараз поліція і Росгвардія отримали право, яке дуже швидко стало обов’язком, — вербувати на фронт будь-яких затриманих, за будь-які злочини та проступки. Вони навіть отримують за це нагороду — 10 тис. рублів за кожну голову”, — додала правозахисниця.
Читайте також: Російська влада діє в парадигмі сталінських часів: інтерв’ю з Наріманом Джелялом
Нагадаємо, майже кожен другий росіянин бачить у війні проти України більше шкоди, ніж користі.