Російська Федерація перешкоджає допуску міжнародних організацій до українських військовополонених, щоб приховати факти порушень норм міжнародного гуманітарного права, що вважаються воєнним злочином, а саме катування військовослужбовців та утримання полонених у нелюдських умовах. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат, експерт Регіонального центру прав людини Андрій Яковлєв.
“Причин дуже багато, але основна полягає в тому, що Росія постійно здійснює тортури. Це зафіксовано не тільки Україною, але про це заявляють і представники ООН. Відповідно, умови, в яких перебувають наші військовополонені, я впевнений, викличуть обурення, і саме тому вони це приховують”, — сказав він.
Водночас, як він зазначив, відповідальності за недопуск представників міжнародних організацій до військовополонених не передбачено.
“Це порушення міжнародного права, але воно не є воєнним злочином. Однак саме поводження з військовополоненими, тортури — це воєнний злочин, тому вони не допускають до наших військовополонених, щоб ті, хто їх побачить, не могли стверджувати й констатувати факти такого серйозного порушення норм міжнародного гуманітарного права, яке вважається воєнним злочином”, — наголосив Яковлєв.
За його словами, тортури, що застосовуються до українських військовополонених, починаються з моменту “приймання”, тобто коли військовослужбовець тільки потрапляє в російський полон.
“Допити, постійне побиття, умови утримання, харчування, яке не надається, відсутність зв’язку із зовнішнім світом — усе це щонайменше воєнний злочин”, — акцентував адвокат.
Він також зазначив, що така протидія з боку Росії є елементом тиску.
“Тиск на родичів, на нашу країну. Можливо, вони розраховують, що родичі створюватимуть якісь неприємності й викликатимуть протести. Мені здається, що все це спеціально інспірується. Але основне, звісно, полягає в тому, що Росія не поважає норми міжнародного гуманітарного права та всіляко їх ігнорує. Вона демонструє, що в неї свої норми, які вона застосовує, і їй міжнародне законодавство неважливе. Ймовірно, це основні причини. Хоча питання риторичне, таких причин можна знайти багато”, — резюмував Андрій Яковлєв.
Читайте також: Україна вимагає допуску міжнародних спостерігачів до військовополонених у Росії — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, що Росія досі не погодила роботу змішаних медичних комісій, які мають забезпечувати повернення додому або вивезення тяжкопоранених військовополонених до нейтральних країн. Це порушення Женевської конвенції, заявили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Читайте також: Майже 66 тисяч осіб: ПАРЄ закликає звільнити українців, які перебувають у російському полоні — резолюція