Україна і Литва підписали меморандум про спільне виробництво безпілотників, боєприпасів і засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Про це сьогодні, 6 листопада, повідомляє FREEДОМ із посиланням на заяву міністра оборони України Рустема Умєрова.
Документ, який підписали дві держави, передбачає спільне виробництво БпЛА і компонентів до них, боєприпасів і складників, засобів РЕБ і розроблення передових технологій.
“Разом із литовським колегою (Лаурінасом Кащюнасом, — ред.) і міністром зі стратегічних галузей промисловості України Германом Сметаніним підписали документ, спрямований на посилення наших захисників на полі бою: меморандум про співпрацю у сфері оборонної промисловості”, — написав міністр оборони у Facebook.
Меморандум про взаєморозуміння було підписано між Міністерством оборони України, Міністерством національної оборони Литовської Республіки, Міністерством економіки та інновацій Литовської Республіки та Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України щодо співпраці у сфері оборонної промисловості.
“Будемо стояти з Україною до перемоги та продовжуватимемо нашу підтримку. Зобов’язуємося виділяти 0,25% від нашого ВВП — приблизно 190 млн євро щорічно”, — повідомив міністр національної оборони Литви на соціальній платформі X (колишній Twitter).
У рамках очолюваної Литвою коаліції з розмінування, днями Україна отримала 230 пікапів і 240 міношукачів. Найближчим часом також відправлять тепловізори, безпілотники та інше обладнання. Представники української розвідки надали детальну інформацію литовським партнерам про актуальну ситуацію на фронті. Сторони проаналізували плани росіян на осінь і на зиму.
“Сьогодні ми бачимо, як Росія отримує допомогу від диктаторських режимів, включно із залученням живої сили з Північної Кореї. Але, переконаний, з такими надійними партнерами, як Литва, ми здолаємо агресора”, — зазначив Рустем Умєров.
Лаурінас Кащюнас анонсував, що 2025 року Вільнюс закупить для України в литовських виробників дрони різних типів на 10 млн євро. Ще 30 млн євро країна спрямує на коаліцію з розмінування. Також Литва обіцяє сприяти продовженню чеської ініціативи із закупівлі боєприпасів та інвестувати в оборонну промисловість України.
Посилення допомоги з боку країн Балтії зумовлене зовнішньою загрозою з боку Росії. Литва презентувала програму, яка симулює атаку армії РФ на країну 2027 року. Місцеві політологи вказують на важливість підтримки України для уникнення розвитку подібного сценарію.
“Не хотілося б бачити жодних таких симуляцій, тому що до симуляцій є речі, які ми всі повинні зробити. Країни Балтії, міжнародна спільнота має допомагати Україні, щоб такого найгіршого сценарію не було. Я б краще пропустив симуляції й зробив усе можливе, щоб підтримати Україну”, — зазначив голова литовського офісу Freedom House, політолог Вітіс Юрконіс.
Пізніше прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що до кінця осені Литва планує передати Україні понад 5 тис. дронів. Також нещодавно повідомлялося, що Литва має намір надати додаткову допомогу в розмірі 40-50 млн євро до кінця поточного року. Вільнюс уже направив Києву допомогу на суму 153 млн євро у 2024 році.
Читайте також: 40-50 млн євро планує передати Литва Україні
Як повідомлялося раніше, Литва передала Україні для військових потреб електрогенератори, боєприпаси, мінометні міни та інше обладнання, необхідне для майбутньої зими.