Формування широкої проєвропейської коаліції має ключове значення, — політолог про парламентські вибори в Молдові

Прапор Молдови. Фото: pixabay

Важливо виключити проросійську більшість, яку хоче бачити Москва, і сформувати широку проєвропейську коаліцію в парламенті Молдови, яка складатиметься не тільки з партій, але й із прихильників проєвропейського вектора Кишинева загалом. Про це сьогодні, 5 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрій Андрієвський.

“У світлі парламентських виборів важливо зробити так, щоб до виборів підійшла якомога ширша коаліція. Я маю на увазі не тільки партії, але й прихильників європейського вектора. Це мають бути і лідери громадської думки, і просто відомі в країні люди. Загалом, це має бути широкий фронт, який не пов’язаний безпосередньо з партією влади і який поділяє ідею європейського майбутнього”, — сказав він.

За його словами, важливо, щоб кожен громадянин Молдови міг знайти ті проєвропейські сили, які стануть для нього лідерами і на які він зможе орієнтуватися.

“Тому що для нас дуже важливо, щоб у майбутньому парламенті було понад 50% сил із проєвропейським вектором. Але на сьогоднішній день це не стовідсотковий факт, оскільки ми бачили результати виборів і референдуму, коли нам вдалося отримати голоси наших співгромадян, які проживають у Європі, лише насилу. Щоб таке не повторилося на парламентських виборах або, тим більше, щоб не стався якийсь найгірший сценарій, необхідне розширення проєвропейського фронту”, — наголосив політолог.

Андрієвський також зазначив, що необхідно підтримувати невеликі партії з проєвропейськими поглядами.

“Так вийшло, що через популярність Партії “Дія і солідарність” (ПАС) чотири-п’ять років тому вона забрала на себе практично всі ресурси і голоси виборців. У результаті маленькі партії сильно постраждали й опустилися за рейтингами нижче рівня, необхідного для проходження в парламент. Тому владі необхідно створити механізми, які допоможуть маленьким проєвропейським партіям піднятися вище і стати їхніми партнерами в майбутньому парламенті на випадок, якщо ПАС не набере 50%, що є досить імовірним сценарієм”, — пояснив гість ефіру.

Політолог додав, що якщо не вдасться сформувати проєвропейську опозицію, існує загроза появи прихованої проросійської більшості в парламенті Молдови.

“Умовно кажучи, у парламенті буде 20% відкрито проросійських і 30%, які маскуються, як це було на останніх президентських виборах: багато кандидатів вдавали із себе “проєвропейців”, хоча насправді такими не були. По суті, всі їхні заяви були антиєвропейськими. Однак вони час від часу додавали, що не проти європейської інтеграції. Це, насправді, план Москви, бо їй не потрібна відкрито проросійська влада. Їм потрібні місцеві Орбани (прем’єр-міністр Угорщини, — ред.) і місцеві Іванішвілі (засновник і голова партії “Грузинська мрія”, — ред.). Тобто ті, хто буде нібито не проти євроінтеграції, але при цьому діятиме так, як зручно Москві”, — підсумував Андрій Андрієвський.

Читайте також: Розслаблятися — зарано: політичні процеси Молдови після виборів президента обговорили експерти

Як повідомлялося, Кремлю не вдалося зірвати ані референдум щодо ставлення громадян Республіки Молдова до євроінтеграції, ані президентські вибори в країні. Хоча на різних етапах фіксувалися численні порушення. Кампанію з втручання у волевиявлення молдаван Росія розпочала задовго до виборів.

Прямий ефір