Війна Росії проти України показала нездатність Червоного Хреста, ОБСЄ, ООН та інших міжнародних організацій відповідати тим викликам, які існують на сьогодні. Зараз ці організації практично показали свою бездіяльність. На цьому сьогодні, 4 листопада, в ефірі телеканалу FREEДOM акцентувала виконавчий директор Східної правозахисної групи, адвокат і правозахисник Віра Ястребова.
“На жаль, на сьогодні немає ніяких інших організацій, які б узяли на себе всі функції та ресурси для виконання тих завдань, які задекларовані цими організаціями. Тому, я думаю, ці організації слід використовувати, але чинити на них певний тиск, щоб вони виконували свої статутні завдання”, — акцентувала Ястребова.
За її словами, на майбутнє світовій спільноті потрібно продумувати, яким має бути спосіб влаштування подібних міжнародних організацій, як вони мають фінансуватися і, головне — якою має бути результативність їхньої роботи.
“Будемо говорити відверто, сьогодні та безпекова рамка, яка була ухвалена кілька десятиліть тому, не працює. Україна 10 років відбивала військову агресію проти Росії. А Росія видавала це за якийсь конфлікт. І це стало в якийсь момент зручним для більшості країн — вірити в російські наративи. Але 2022 року було скинуто маски. Зараз РФ веде кровопролитну війну. І на третьому році цієї повномасштабної війни стало зрозуміло, що “стримування” диктаторського режиму просто не працює. Чудодійність економічних санкцій теж під великим питанням: вони все-таки дають плоди, але не настільки ефективні. Сьогодні не можна змусити конкретних чиновників виконувати норми міжнародного права. Навіть ордер МКС на арешт Путіна було проігноровано. Тому потрібно вживати заходів і переглядати всі формати роботи міжнародних організацій”, — констатувала правозахисниця.
За її словами, насамперед має бути жорстка оцінка, зокрема й дій чиновників міжнародних організацій, які, можливо, лобіюють питання особистої кар’єри.
“Я, наприклад, не можу сказати, чим керувався Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, коли їхав на запрошення міжнародного злочинця — власника ордера МКС, відвідував Путіна. Але безкарність, як правило, породжує рецидив. Мають бути організаційні висновки щодо цих чиновників, які заявляють, що це їхня особиста поїздка тощо. Це публічні посади. На публічних посадах вони мають нести відповідальність за те, з ким вони розмовляють, з ким вони зустрічаються. І так не вийде, щоб мати з одного боку всі преференції, а з іншого — мати, як то кажуть, можливість у будь-який зручний для себе момент заявити про те, що це їхня особиста ініціатива. Так бути не повинно однозначно”, — підсумувала Віра Ястребова.
Читайте також: Обміни полоненими між Україною та РФ: партнери Києва допомагають розробити безпечні шляхи для повернення громадян (ВІДЕО)