Підсумки виборів президента в Молдові показали, що суспільство мобілізувалося, усвідомило ризики та продемонструвало свою зрілість. Проте попереду належить розв’язати багато питань. Реформи всередині держави мають перейти від гасел до справ. Також важливо, щоб новообрана президентка ініціювала відкритий діалог із суспільством. Такою думкою сьогодні, 4 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
Він нагадав, що Генпрокуратура Молдови розслідувала та передала до суду кримінальні справи про незаконне фінансування політичних процесів у країні.
“Днів 10 тому була організована пресконференція генеральним прокурором Республіки Молдова. З неї випливає, що Генеральна прокуратура відкрила, розслідувала та передала до суду кримінальні справи за дуже багатьма фактами, пов’язаними саме з підривною антидержавною діяльністю за допомогою незаконного фінансування політичних процесів у Республіці Молдова”, — сказав Нантой.
Однак, за його словами, судових рішень поки що немає. Це свідчить про проблеми, пов’язані не тільки з гібридною російською агресією.
“Далі виникають питання, тому що наша судова система не демонструє дій. Я наголошую, що не прихильник позасудових розправ. Суд має бути дійсно незалежним. Але суспільство чекає, коли за цими кримінальними справами будуть ухвалені рішення. Цих рішень поки що немає. І це говорить про те, що в нас не тільки проблема з гібридною війною, розв’язаною путінським режимом”, — акцентував гість ефіру.
Проблема в тому, що і внутрішні реформи, демократичні процеси в Молдові саботують, зокрема зсередини, вважає Оазу Нантой.
“Я не прихильник пошуку ворогів, але коли генеральний прокурор виходить з аргументами та фактами, це свідчить про те, що “не все гаразд у Данському королівстві”. Тому в нас ця боротьба багатопланова. Наша судова система має відреагувати на всі ці кримінальні справи, які заведені за очевидними фактами корумпування виборців і підривної антидержавної діяльності”, — зазначив Нантой.
На його думку, паралельно в країні потрібна позитивна програма з консолідації суспільства навколо спільних цілей на основі усвідомлення того, що може принести Молдові “русский мир”, а що — Європейський Союз.
“Простих відповідей немає, відбуваються складні процеси. І зараз, я вважаю, принципово важливо, щоб пані Мая Санду ініціювала відкритий щирий діалог із суспільством, не тільки з політиками, який дасть нам змогу бути більш мобілізованими, ефективними в протистоянні не тільки з путінською пропагандою, а й у наших внутрішніх реформах, які ми маємо перетворити з гасел на справи”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Відбулася мобілізація суспільства, — Нантой про підсумки президентських виборів у Молдові
Нагадаємо, у другому турі президентських виборів у Республіці Молдова, який відбувся 3 листопада, чинна президентка країни Мая Санду отримала 55,4% голосів виборців (за підсумками опрацювання 99,82% протоколів). Її суперник — представник Партії соціалістів, експрокурор Молдови Олександр Стояногло — набирає 44,6% голосів.
Читайте також: Санду заявила про безпрецедентну атаку на Молдову під час виборів