Чи вистачить Росії ресурсів на довгу війну — тенденції (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

На росіян чекає чергове підвищення податків, пише Reuters. Через зниження цін на енергоресурси Москві стає дедалі важче наповнювати бюджет. 2025 року в Росії буде чимало ініціатив щодо зміни податкового законодавства, прогнозують експерти та аналізують, чи вистачить Кремлю ресурсів, щоб продовжувати агресивну війну проти України та забезпечувати зростання економіки, повідомляє FREEДОМ.

Росія готується до тривалої війни. Доказом цього є проєкт бюджету РФ на наступні три роки. У 2025 році Кремль планує витратити на армію і військово-промисловий комплекс 13,5 трлн рублів. Ще 3,5 трлн — на силовиків. Сумарно на обидві статті припадає близько 40% усіх видатків бюджету. Така ж тенденція збережеться у 2026-му та 2027 роках. Пріоритети Москви — продовження війни проти України та придушення внутрішніх протестних настроїв, пояснюють експерти.

А незадоволених росіян буде більше. Їхні скромні доходи впевнено “доїдає” інфляція. У жовтні Центральний банк РФ вкотре підвищив ключову ставку. Наразі вона становить 21%. Таке вже було, кажуть експерти, коли Росія намагалася подолати кризу 1990-х.

“Ми за всіма, всіма, всіма різними ознаками повертаємося приблизно туди: прибутковість держоблігацій, ставка ЦБ. Тож ці 1990-ті нас переслідують. Вони [російський уряд] намагаються витрати підвищити, але як би не дуже сильно, те саме стосується ставки. Вони явно бояться надати якогось шокового характеру ситуації, але, як ми бачимо, з часом їх шокова історія все одно наздоганяє”, — зазначив російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.

Особливо боляче по економіці б’є брак кадрів. Через розв’язану Росією агресивну війну проти України та оголошену Путіним мобілізацію країну залишили сотні тисяч працівників. Ця еміграція стала наймасовішою за останні три десятиліття. Першими виїхали висококваліфіковані спеціалісти.

Мобілізація та масштабні втрати російської армії на фронті призвели до того, що на дефіцит кадрів скаржаться усі галузі економіки. Окрім, мабуть, ВПК. Аналітики прогнозують спад виробництва у приватному секторі, якщо ця тенденція продовжиться.

“Важка демографічна ситуація та нестача робочої сили — головні проблеми російської економіки сьогодні. Кремль не має людських ресурсів, щоб одночасно продовжувати війну і забезпечувати економічне зростання, а залучити більше мігрантів теж не вийде. За цих умов зростання заробітної плати сприяє не підвищенню продуктивності праці та технологічному прогресу, а розгону інфляції”, — пояснює наукова співробітниця Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександра Прокопенко.

У липні 2024 року глава російського Центробанку Ельвіра Набіулліна завила, що через перегрівання економіки виробничі потужності та трудові ресурси країни майже вичерпані. Аналітики вважають, що це — одна з причин того, що Путін не наважується оголосити нову хвилю мобілізації, а воліє рекрутувати військових із Північної Кореї.

“Російська економіка досягне точки вигоряння. Це призведе до великих витрат для російського суспільства, що може змусити Путіна ухвалити серйозні рішення про те, як забезпечити ресурсами російську війну або змінити спосіб ведення бойових дій, щоб зберегти стабільність свого режиму”, — пише у звіті Інститут вивчення війни (ISW).

Проте найближчим часом різкого обвалу не буде, вважають експерти. Валютні надходження від продажу енергоресурсів можуть забезпечити більш-менш стабільне поповнення російського бюджету, пише The Washington Post. А рекордні військові витрати Москва компенсуватиме скороченням фінансування соціальних програм.

Читайте також: Центробанк РФ своїми заходами не може врятувати ситуацію з російською економікою — причини назвав Пендзин

Раніше економічний оглядач і публіцист Максим Блант висловив думку, що Путін не збирається припиняти свою агресивну війну, і попри економічні труднощі, російська військова машина продовжить функціонувати. Для диктатора не існує “червоної лінії” — він лише змінює риторику, щоб виправдати свої дії. 

Читайте також: Інфляція в Росії тільки розганяється — розбір Ширяєва

Прямий ефір