Критичних розворотів у політиці Молдови, незалежно від результатів президентських виборів, не варто очікувати. Щонайменше найближчими місяцями. Таку думку сьогодні, 3 листопада, в ефірі FREEДОМ висловив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
Він нагадав, що це другі прямі президентські вибори в Республіці Молдова, де раніше президента обирали у парламенті. На перших прямих виборах переміг проросійський кандидат Ігор Додон.
“Він обіцяв, що ми розв’яжемо всі питання щодо Придністров’я та за багатьма іншими напрямами, за якими Росія фактично створила больові точки. А нічого розв’язано не було. Тому я думаю, якщо навіть перемагає не [чинна президентка Молдови Мая] Санду, можливо, щось переглядатимуть, але думаю, що вони не сильно змінять свою позицію щодо України. Буде транзит зброї, наприклад, збережено… Як ото Словаччина. [Прем’єр-міністр Словаччини Роберт] Фіцо багато чого каже, а реально там нічого не змінилося. І взаємини на рівні приватних компаній із озброєння залишаються, пропускаються натовські вантажі тощо. Тому я різких рухів не чекаю, принаймні у перші дні чи місяці після обрання, якщо не перемагає Санду. Але, звісно, можуть бути різні ексцеси”, — додав Загородній.
Водночас він вважає, що в інтересах України — перемога чинної президентки Маї Санду, яка займає чітку позицію щодо України та багато допомагає. І цей потенційний фланг російсько-української війни залишається спокійним.
“Звичайно ж, Мая Санду цікавіша, але треба бути готовим до будь-яких подій, які можуть там розгорнутися. І тому побачимо, що далі буде. Я взагалі не виключаю, що Україна піде на операцію зі звільнення Придністров’я і за тиждень “поверне господарям ключі від квартири”, — прокоментував гість ефіру.
Загородній також зазначив, що Росія продовжуватиме втручатися у справи Молдови. Тим більше у світлі парламентських виборів у цій країні, що відбудуться у 2025 році.
“Поки Путін буде при владі, точно [втручатиметься]. Тому що вони не хочуть здавати навіть такі невеликі форпости, як Молдова. Вони все одно вважають це своєю територією, на якій вони творити можуть будь-що. Тим більше, що ресурсів для того, щоб вигравати в Молдові, не так багато потрібно, особливо за російськими мірками — це взагалі копійки. Країна невелика, є там опорні пункти у вигляді Придністров’я та Комрата, тобто сепаратистського анклаву у вигляді Гагаузької національної автономії, яку Молдові нав’язали ще на початку 1990-х років. І тому, звичайно ж, “качатиме”, звичайно ж, використовуватиме. Тим більше, якщо переможе Санду, значить парламент [на думку Москви] тим більше має бути наповнений тими людьми, які гальмуватимуть будь-які процеси, які запускає Санду”, — сказав Тарас Загородній.
Читайте також: Для Санду дуже напружена ситуація, — політтехнолог про вибори в Молдові
Нагадаємо, сьогодні, 3 листопада, у Молдові відбувається другий тур виборів президента. За посаду глави держави борються чинна президентка Майя Санду та колишній генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло. Дільниці для голосування відкрилися о 7:00 та працюватимуть до 21:00. Громадяни Молдови, які живуть за кордоном, також можуть проголосувати — у 37 країнах світу відкрили 234 виборчі дільниці.
Перший тур відбувся 20 жовтня. За його результатами перемогу здобула чинна президентка країни Мая Санду. Її кандидатуру підтримали понад 42% виборців. Кандидат у президенти від проросійської Партії соціалістів, ексгенпрокурор Молдови Олександр Стояногло набрав близько 26%.
Читайте також: Команда Санду недооцінила російський вплив на вибори в Молдові — аналіз експерта