На тлі закінчення терміну договору про транзит природного газу між Україною та Російською Федерацією виникають різні публікації, засновані на неназваних джерелах, про ймовірність продовження контракту за умови заміщення російської сировини азербайджанською. Імовірність такого розвитку подій в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментував експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев.
На думку експерта, такий варіант вкрай малоймовірний насамперед тому, що надлишкового газу в Азербайджану на сьогодні фізично немає.
“Чомусь вважається, що в Азербайджану є вільний газ. Та немає в нього його. Усе, що він видобуває, він використовує або для себе, або закачує в трубу, яка йде через Туреччину. Можливо, коли-небудь, якщо будуть проведені всі необхідні роботи й дослідна промислова експлуатація цілої низки родовищ, пробурено нові свердловини, то до 2030 року Азербайджан зможе виконати те, що він пообіцяв Європейському Союзу, а саме збільшити вдвічі експорт цього самого природного газу”, — зазначив Рябцев.
До того ж, упевнений експерт, згадувана в таких публікаціях схема постачання має вкрай сумнівний вигляд із позицій економічної доцільності.
“Пропонується або проштовхується якась дивна схема, за якою азербайджанський газ закуповуватимуть угорські компанії, а потім нібито проводитимуть диверсифікацію постачання. Виходить, Азербайджан буде гнати цей газ на північ, потім до Суджі, через Курську область, де тривають бойові дії, через усю Україну, ризикуючи в будь-який момент потрапити під удари російських ракет і дронів? І потім буде ще й постачатися через трубопровідну систему Європи, й тоді прийде куди-небудь там у район Будапешта. Якої вартості буде цей газ?”, — вказав експерт.
Реалістичнішим виглядає варіант транзиту, який використовується на сьогодні Сербією, однак йдеться про значно менші обсяги постачання.
“Серби домовляються: давайте нам ще пів мільярда кубометрів на рік завдяки тому, що цей газ буде йти через трубопровід TANAP, через Туреччину. Це цілком реально. Десь пів мільярда Азербайджан зможе нашкребти, але нашкребти 30 мільярдів чи 20 мільярдів кубометрів газу, щоб його транзитом із величезною петлею через тисячі кілометрів гнати через Україну?”, — зауважив Рябцев.
Експерт переконаний, що подібні публікації та чутки виникають насамперед як зондування громадської думки та інформаційне вкидання. Ще одна причина може полягати у спробі впливати на поведінку учасників газового ринку і в лобіюванні інтересів РФ.
“Заборони на купівлю російського газу немає, немає обмежень. Якщо немає обмежень, отже, тим політичним силам, які змогли домовитися з Кремлем, я думаю, що не за красиві очі, не за широку посмішку було надано знижки в ціні газу для тієї ж самої Угорщини. Тому не за красиві очі Росія постачає енергоресурси окремим державам, членам Європейського Союзу. Знову ж таки, ніхто не приховує, і в Росії ніхто не приховує, що нафта та газ є інструментами політичного тиску”, — сказав Рябцев.
Читайте також: Угорщина за спиною ЄС намагається домовитися з “Газпромом” про збільшення постачання газу (ВІДЕО)
Нагадаємо, агентство Bloomberg опублікувало статтю, у якій стверджується, що дві країни ЄС близькі до домовленості про заміну російського газу азербайджанським.