Напередодні другого туру президентських виборів у Молдові журналістам надходять дзвінки з погрозами — подробиці з Кишинева (ВІДЕО)

Лариса Петрук на виборчій дільниці в Кишиневі. Скріншот: uatv.ua

Завтра в Молдові відбудеться другий тур виборів президента. Сьогодні ж, 2 листопада, у країні — “день тиші”, коли агітація заборонена. Правоохоронні асоціації заявили про порушення під час підготовки до другого туру виборів, зокрема використання адмінресурсу, незадекларовані видатки, залучення церкви в агітацію і підбурювання до дискримінації. Крім того, молдавським журналістам і представникам громадянського суспільства надходили анонімні дзвінки з погрозами вбивства. Про це з Кишинева розповіла кореспондентка FREEДОМ Лариса Петрук.

Головну небезпеку перед другим туром голосування, як і раніше, становить підкуп виборців. Зокрема йдеться про корумповану мережу, створену молдавським олігархом Іланом Шором, який осів у Москві. Він заочно засуджений у Молдові до 15 років в’язниці за банківську аферу.

Днями молдавські силовики провели обшуки у членів його злочинної організації та політичного блоку “Перемога”, під час яких розкрилися нові спроби вплинути на результати президентських виборів у країні. Так звані “активісти” щомісяця отримували гроші з метою залучити нових прихильників. Організовувалися конкурси, переможці отримували автомобілі та мобільні телефони.

Після обшуків поліція конфіскувала автомобіль, гроші, мобільні телефони, чорнові записи, агітаційні матеріали, копії посвідчень особи та списки з підписами людей, які отримали гроші. Двох людей було затримано.

Обидва кандидати, які пройшли до другого туру — чинна президентка Мая Санду і колишній генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло — закликають громадян Молдови завтра прийти на виборчі дільниці.

Знімальна група FREEДОМ у Кишиневі поцікавилася думкою місцевих жителів про завтрашні вибори:

  • Анна: Ми повинні вибрати наше майбутнє. Це наш обов’язок. І оскільки наші батьки, можливо, в минулому не зробили правильний вибір для нас, то ми повинні вибрати правильно для наших дітей.
  • Тетяна: У нас є певний контингент людей, який не ходить на голосування, а потім вони обурюються, що щось їм не подобається в цьому житті. А по-друге, є таке відчуття, що якщо ти не підеш на голосування, то за тебе хтось проголосує. Це суб’єктивно мій погляд.
  • Руслан: Ми повинні бути всі єдині в думці, що чорне — це чорне, біле — це біле. Що вбивати — це погано, агресія — це погано. І ми повинні піти в Європу, там, начебто, не пропагуються такі штучки. Тому я піду голосувати.

Завтра виборчі дільниці будуть відкриті не тільки на території Молдови, а й за кордоном. На деяких закордонних дільницях уже завершилося голосування поштою — наприклад, у Канаді, США, Норвегії, Швеції, Ісландії, Фінляндії та інших. Уже передано близько 1 500 конвертів із голосами, але опрацьовуватимуться вони в день виборів 3 листопада.

“Завтра ми відкриваємо ту саму кількість дільниць, що і в першому турі виборів — 2 219 виборчих дільниць. З них 1 988 на території країни та 231 дільниця за кордоном. Також надрукували необхідну кількість бюлетенів, з них 839 тис. — це бюлетені для виборців, які голосуватимуть за кордоном”, — повідомив заступник голови Центральної виборчої комісії (ЦВК) Молдови Павло Постіка.

Читайте також: Майже чверть тих, хто не визначився напередодні вирішального дня в Молдові — включення з передвиборчого Кишинева (ВІДЕО)

Нагадаємо, перший тур президентських виборів відбувся 20 жовтня. З 11 кандидатів на пост глави держави до другого туру вийшли чинна президентка Мая Санду (42,5% голосів у першому турі) і колишній генеральний прокурор Молдови, кандидат від Партії соціалістів Олександр Стояногло (26%).

Як пишуть ЗМІ, якщо зібрати голоси всіх проросійських кандидатів першого туру, то рейтинги Санду і Стояногло виявляться майже рівними. Вирішальну роль на президентських виборах у Молдові можуть зіграти виборці лідера “Нашої партії” Ренато Усатого, який посів за підсумками голосування третю позицію.

Соціологи прогнозують, що явка під час другого туру буде вищою, ніж у першому турі, який відбувся 20 жовтня. Тоді на виборчі дільниці прийшли трохи більш як 50% виборців.

Як повідомлялося раніше, також 20 жовтня проходив референдум про вступ Молдови до Європейського Союзу. Європейський курс підтримали 50,46% виборців. Результати референдуму будуть зафіксовані в Конституції Молдови.

Читайте також: Молдова проголосувала на виборах і референдумі: про російський слід, уроки для влади і сигнали для жителів країни — в аналізі експертів

Прямий ефір