Російські “фабрики тролів” продовжують діяти, попри розпад колишніх структур, таких як фабрика Євгена Пригожина, відома своїм втручанням в американські вибори. Деякі з цих організацій в кінцевому підсумку підпадають під міжнародні обмеження. Так, нещодавно було запроваджено нові санкції проти російських агентств із дезінформації, включно з організацією АНО “Діалог”. Цю тему сьогодні, 1 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ порушив журналіст проєкту “Можемо пояснити” Ілля Давлятчин.
“Була “фабрика тролів” Євгена Пригожина, яка серйозно втручалася в американські вибори. Пригожин сам незадовго до своєї смерті це визнав: “Так, втручалися, втручаємося і будемо втручатися”. Але щодо “будемо втручатися” Євген Вікторович, звісно, поспішив, тому що його літак упав, і відтоді про Євгена Пригожина ні слуху ні духу. Проте “фабрика тролів” продовжує працювати, щоправда, трошки інша”, — сказав він.
Так, журналіст нагадав про автономну некомерційну організацію (АНО) “Диалог” — компанію, яка потрапила під британські санкції, оскільки несе відповідальність за поширення дезінформації про війну Росії проти України.
“Структуру було створено під кінець 2010-х років, коли стало зрозуміло, що “фабрика тролів” Пригожина дихає на ладан і загалом давно заплямувала себе, її розпізнали всюди: і в Америці, і в Росії, і на Заході. Тому було придумано нову структуру — АНО “Диалог”. У цю структуру входить, наприклад, Telegram-канал Readovka — доволі відомий і один із найультрапатріотичніших каналів”, — розповів гість ефіру.
Під егідою “Диалога” функціонує також Telegram-канал “Война с фейками”, зазначає Давлятчин. Цей канал близький до Міністерства оборони Росії й нібито спростовує неперевірені новини про війну.
“Але кожне викриття саме себе викриває. Один із найвідоміших випадків — удар по дитячій лікарні в Києві. Канал “Война с фейками” поспішив відмежувати російських військових від цього удару, але сам заплутався, бо показували фотографію, на якій нібито не російські боєприпаси, а потім з’ясувалося, що російські”, — нагадав журналіст.
Російські Telegram-канали та інші медіаплатформи, за його словами, включають у свої матеріали думки європейських так званих експертів, що в Росії автоматично сприймається як ознака їхньої незалежності та об’єктивності.
“Однак насправді там є нацисти або зовсім неадекватні люди. Власне, так це все й працює: експерти, мережа Telegram-каналів і медіа, пов’язані з цими каналами, нерідко доходять до того, що низка пристойних європейських видань потрапляють на ці фальшивки та починають їх поширювати. Ми бачили подібні приклади, зокрема пов’язані з ударом по дитячій лікарні в Києві”, — підсумував Ілля Давлятчин.
Читайте також: G7 посилить тиск на російський тіньовий флот (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Велика Британія запровадила нові санкції щодо російських агентств з дезінформації. Як пояснили в Лондоні, обмеження запровадили за спроби завдати шкоди та дестабілізувати Україну та її демократію.
Санкції стосуються групи компаній “Структура”, організації “Диалог” та агентства “Соціальний дизайн”. Останнє отримує завдання і фінансується безпосередньо російською владою.