У неділю, 3 листопада, у Молдові відбудеться другий тур виборів президента. За посаду глави держави боротимуться чинний президент Мая Санду та колишній генеральний прокурор Молдови, який висувається від партії соціалістів, Олександр Стояногло, повідомляє кореспондентка FREEДОМ Лариса Петрук.
Наразі ніхто не може точно сказати, чого очікувати від другого туру президентських виборів у Молдові, оскільки соціологічні дані є доволі напруженими з огляду на результати першого туру, що відбувся в неділю, 20 жовтня.
Чинна президентка Мая Санду набрала трохи більш ніж 42% голосів виборців, а її опонент, Олександр Стояногло, представник партії соціалістів Республіки Молдова, отримав трохи більш ніж 26%.
Однак невідомо, як розподіляться голоси тих, хто підтримав інших кандидатів. Крім того, явка у першому турі становила 50%, і складно передбачити, якими будуть показники у другому турі.
Команда FREEДОМ у Молдові опитала місцевих жителів на вулицях країни про їхню думку: чи хочуть вони брати участь у виборах і чи зробили вже свій вибір.
“Подивіться самі, як останнім часом змінилося життя в Молдові. Мені подобається країна і, звісно, хочеться до Європи, щоб далі ми розвивалися так само”, — каже мешканка Молдови Раїса.
“Звичайно, я буду голосувати. Я хочу, щоб у моєї країни було чудове майбутнє, тому що це голосування справді має вирішальне значення для країни, я сподіваюся, що кожен прийде й проголосує. Усі молоді — особливо, тому що їм жити в цій країні й вона має бути прекрасна”, — вважає місцева жителька Лариса.
“Піду обирати майбутнє нашої країни, а майбутнє нашої країни — лежить шлях до Європи. Іншого шляху в нас не може бути. Те, що вони кажуть, що буде війна, якщо буде перший кандидат (Мая Санду, — ред.). Я не згоден, скоріше, якщо будуть кандидати, які не пройшли, вони більше йдуть до цього”, — акцентує житель Молдови Василь.
На другому турі президентських виборів, за прогнозами соціологів, явка має перевищити 50%, оскільки між прихильниками Маї Санду, яка просуває проєвропейський шлях розвитку Молдови, та Олександром Стояногло, який не відмовляється від цього курсу, але водночас говорить про необхідність діалогу з Росією, виникла значна конфронтація.
Згідно з останніми даними соціологічних опитувань, Мая Санду набирає трохи більш ніж 39% голосів виборців, тоді як її опонент Стояногло — 32%.
Особливе занепокоєння викликає те, що значна кількість респондентів — 24,5% — поки що не визначилася з фаворитом передвиборчих перегонів, і невідомо, як розподілятимуться їхні голоси. Також близько 4% виборців не планують брати участь у виборах.
Політичний аналітик і колишній представник Молдови в Раді Європи та ООН Олексій Тулбуре також висловив свою думку про те, як може скластися другий тур президентських виборів у країні.
“Зараз ситуація більш невизначена. Експерти говорять про можливу перемогу будь-якого з кандидатів. Усі кандидати, які не пройшли до другого туру та програли в першому, не підтримали Маю Санду: хтось відкрито підтримав Стояногло, а хтось заявив, що не готовий віддати свої голоси чинному президенту, і нехай самі вирішують. Наприклад, головний із тих, хто програв, третій кандидат Ренато Усатий, закликав усіх самостійно ухвалювати рішення — він не готовий віддати голоси ні Санду, ні Стояногло”, — наголосив Олексій Тулбуре.
Загалом суспільство Молдови досить розколоте. Про це свідчать як думки експертів, так і результати референдуму, який відбувся того ж дня, що й перший тур виборів президента.
Нагадаємо, що 20 листопада Молдова відповідала, мабуть, на одне з головних питань сучасної історії країни: чи продовжить Кишинів рух назустріч Брюсселю.
З невеликою перевагою 50,5% проголосували “за”, а 49,5% — проти євроінтеграції, враховуючи, що більшість тих, хто голосував за кордоном, підтримали євроінтеграцію. Таким чином, у середньому Молдова зараз розколота 50 на 50.
Результати виборів президента та другого туру ми дізнаємося вже в понеділок, 4 листопада. Команда FREEДОМ продовжить стежити за всіма подіями в Молдові.
Читайте також: Придністров’я навряд чи зможе заблокувати рух Молдови до Євросоюзу — аргументи єврочиновника
Як повідомлялося раніше, з Росії до Молдови було переведено близько 40 млн доларів. Ці гроші йшли на підкуп виборців під час виборів президента.