До двостороннього документа про подальші відносини України та Угорщини буде включено конструктивні рішення щодо низки важливих питань, зокрема щодо НАТО та національної меншини. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
Він констатував, що відносини України з Угорщиною останніми роками стали складними, зокрема накопичилося досить багато питань щодо національної меншини.
“На території України сконцентровано досить багато угорців у територіальних громадах. Скажімо, у 90-ті роки Угорщина їх підтримувала матеріально, освіту давала, створилося певне культурне, бізнес-середовище та школи. І коли виникли питання російсько-української війни, українізації тощо, то загалом угорці теж потрапили під, так би мовити, цю історію. І, відповідно, з урядом Угорщини почали виникати численні конфлікти, які наростали. Але було зрозуміло, що загалом угорці ставляться позитивно до України, угорці з українськими паспортами воюють за Україну, мобілізовані, пішли добровольцями тощо, тобто вони й фінансово підтримують, й абсолютно лояльні до Української держави, а просто ці конфлікти використовували деякі угорські політики, які на цьому робили собі кар’єру в Угорщині”, — сказав Потапенко.
На його думку, резерв для розв’язання цих питань був завжди, а зараз цим зайнялися впритул через те, що Угорщина пів року очолює Європейський Союз, а Україна проводить переговори щодо вступу.
“Знову ж таки, є питання щодо НАТО, щодо вступу, знову ж таки були ситуації, коли Угорщина блокувала деякі питання, пов’язані з фінансуванням. Тому для України це досить таке важливе питання, наболіле, яке виникло не в силу якихось спеціальних дій українського керівництва, а як такий побічний ефект боротьби з російським впливом на територію України, і під це потрапила угорська меншина. Я знаю, що є напрацювання з усіх цих питань, і я припускаю, що всі ці конструктивні рішення будуть включені в цей документ. Зокрема, можливо, і щодо НАТО, хоча до закінчення воєнних дій або, як ідеться в натовських документах, до досягнення sustainable peace, тобто сталого миру, включення України формально до НАТО все-таки поки що досить малоймовірне”, — вважає Потапенко.
Він також додав, що проблеми з угорськими нацменшинами є і в інших країнах, вони періодично порушуються урядом Угорщини під час виборів.
“За підсумками Першої світової війни, а потім Другої, Угорщина втратила 60% територій, де компактно проживають угорці. Такі території є на території сучасної Румунії, на території сучасної Словаччини, а також Сербії та України, які не є членами Євросоюзу. І проблеми з угорськими нацменшинами весь час виникають у цих країнах, проте вони весь час вирішуються. І в цьому немає жодної такої проблеми. Проблема порушується угорським урядом, але вона порушується не тільки стосовно України, а стосовно всіх сусідів, тому що вони мають таку певну історичну травму втрати більшої частини території внаслідок війн”, — сказав керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.
Він зазначив, що ці питання можна розв’язувати конструктивно — Євросоюз якраз і створений для того, щоб розв’язувати соціальні та економічні питання шляхом переговорів, шляхом знаходження компромісу на підставі тих нормативних документів, які існують у ЄС.
“Це зручно, прагматично, й так вирішує Франція з Німеччиною, Італія з Австрією ці питання, всередині Бельгії вони вирішуються, Нідерланди, Бельгія та Франція вирішують. Таких проблем у Європі дуже багато, вони вирішуються протягом десятиліть й досить ефективно. Тому я абсолютний оптиміст щодо українсько-угорських відносин, усього гуманітарного комплексу проблем. Я вважаю, що є механізми їх вирішення, і це все досить реалістично”, — переконаний Потапенко.
Читайте також: Для України важливі конструктивні відносини з Угорщиною — розбір Буряченка
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що Київ і Будапешт працюють над підготовкою двостороннього документа, який торкнеться, зокрема, безпекових питань й вступу України до НАТО.