Тисячі людей у Тбілісі вийшли на акцію протесту проти офіційних результатів парламентських виборів. За даними Центральної виборчої комісії, за правлячу партію “Грузинська мрія” проголосувало 54% виборців. Опозиція відмовилася визнати підсумки виборів, як і президент країни Саломе Зурабішвілі. Вона назвала їх “російською спецоперацією” та “новою формою гібридної війни, випробуваною на грузинському народі”, повідомляє FREEДОМ.
“Я думаю, що протестів буде більше, тому що “Грузинська мрія” програла у великих містах, включно з Тбілісі. Тому люди не дуже задоволені цим, і зростає розчарування, особливо серед молодих людей, які не готові жити в такій країні, яка схильна до авторитаризму”, — висловив думку директор Грузинського інституту політики, професор політології Корнелі Какачія.
Міжнародні спостерігачі повідомили про масові порушення під час виборчої кампанії, а також у день голосування. Вони не визнали вибори вільними та чесними, повідомив верховний представник ЄС з питань закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель. Лідери європейських країн вимагали розслідування порушень. Швеція заявила про припинення прямої співпраці з владою Грузії. Естонія підтвердила, що твердо стоїть на боці грузинського народу та президента. А Литва виступила за санкції щодо осіб, які відповідають за фальсифікацію підсумків голосування.
“Росія посилює свої гібридні операції по сусідству з ЄС. Нещодавні парламентські вибори в Грузії та референдум у Молдові свідчать про це втручання. Ми не можемо дозволити, щоб їхня європейська мрія зникла… Литва твердо стоїть із народами Грузії та Молдови в їхньому прагненні приєднатися до ЄС”, — написав президент Литви Гітанас Науседа в соцмережі Х.
У грудні 2023 року Європейська Рада надала Грузії статус кандидата у члени ЄС. Однак дії влади в останні пів року, а саме ухвалення закону про так званих “іноагентів” та законодавчий пакет “Про сімейні цінності та захист неповнолітніх”, а тепер і фальсифікація парламентських виборів поставили під загрозу євроінтеграцію Грузії.
“Якщо Грузія не змінить поточний курс дій, який ставить під загрозу її шлях до ЄС, і не продемонструє відчутних зусиль для вирішення актуальних проблем та реалізації ключових реформ, Єврокомісія не зможе розглянути можливість рекомендації початку переговорів [про вступ] з Грузією”, — йдеться у звіті Європейської комісії, який цитує видання “Эхо Кавказа”.
“По суті сталося те, що грузинський народ не зміг реалізувати свою політичну волю. Як ми знаємо, майже 80% грузинів вони підтримують Європейський Союз. Але згідно з цим голосуванням, ми бачимо, що авторитарний уряд, який насправді є антидемократичним та налаштованим проти ЄС, насправді отримав більше, ніж очікувалося”, — зазначив директор Грузинського інституту політики, професор політології Корнелі Какачія.
Брюссель закликає Тбілісі повернутися до виконання інтеграційного плану “9 кроків до Європи”, розслідувати випадки нападу на ЗМІ, опозиційні партії та активістів, відновити зусилля щодо досягнення гендерної рівності, боротися з корупцією та олігархатом та провести комплексну виборчу реформу. Без цього ЄС не зможе розпочати переговори щодо вступу Грузії. Але офіційний Тбілісі схоже повертатися на проєвропейський курс не планує.
Читайте також: У опозиції та народу Грузії немає іншого виходу: експерти пояснили, чому люди вийшли на протест після парламентських виборів